Kiev Yunus Emre Enstitüsü kültürel etkinliklerine devam ediyor

0
1957

Kiev Yunus Emre Enstitüsü, Ukrayna EkoAvrasya Derneği ve Ukrayna Gagauzlar Birliği ile ortaklaşa düzenlenen “Gagauz Kültürü Günleri” programı Kiev’de Yunus Emre Enstitüsü’nün konferans salonunda gerçekleştirildi.

Katılımcılar arasında T.C. Kiev Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere, Ukrayna TİKA Koordinatörü Esin Acar Ergin, Kiev Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Dr. Ender Korkmaz, Ukrayna EkoAvrasya Derneği Başkanı Evren Damyan, Gagauzlar Birliği Başkanı, yazar, bilim adamı, Dr.Stepan Bulgaru, Odesa Bölgesi Meclis Başkanı yardımcısı Yuriy Dmitriyeviç Dimçioglu, Kiev Taras Şevçenko Üniversitesi Filoloji Enstitüsü Türkoloji Bölümü öğretim üyesi ve Ukrayna Gagauzlar Birliği eski başkanı Doç.Dr. Tudora Arnaut ve Türkoloji bölüm başkanı Doç. Dr. İrına Leonidivna Pokrovska, basın mensupları, öğrenciler çok sayıda Türk ve Gagauz vatandaşı katıldı.

İstiklal Marşı, ardından Ukrayna Marşı daha sonra da Gagauz dilinde Ukrayna Marşlarının okunmasının ardından Türkiye Cumhuriyeti Ukrayna Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere’nin açılış konuşmasını yapmasıyla program başladı. Ardından Ukrayna Gagauz Birliği adına Doç. Dr. Tudora Arnaut, Ukrayna Gagauz Dernekleri Birliği Temsil Başkanı, Odesa Bölgesi Meclis Başkanı yardımcısı Yuriy Dmitriyeviç Dimçioglu konuşmalarını gerçekleştirdi.

Açılış konuşmaları ardından etkinlikte Gagauz ressam Alla ÇAKIR ve Viaçeslav Hadjmiti’nin, “Gagauz Etüdü” sergisinin açılışı yapıldı. Ardından Gagavuz tarihçi Stephan Bulgar “Bir Halk İki Sınır” adlı panel programını gerçekleştirdi. Etkinliğin ilk günü “Gagauz Boris Draganov ve Gleb Dragan – XX. Yüzyılın Ünlü Bilim Adamları” adlı kitabın tanıtımı yapılarak Gagauz ve Türk yemeklerinden lezzetlerin misafirlere ikramıyla program sona erdi.

Programın ikinci gününde ise ilk Gaguz filmi olan “Dünürcülük” Kiev Yunus Emre Enstitüsü salonunda özel olarak gösterime sunuldu.