Ukrayna’da eğitim alan Türk öğrenci sayısı 3000’i aştı

0
2260

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha, Ukrayna’da okuyan Türk öğrenci sayının 3.254’e ulaştığını ve eğitim alanında iki ülke arasındaki işbirliğinin devam edeceğini söyledi.

Ukrayna’nın tam yetkili Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha, Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile yaptığı görüşme sonrasında resmi Twitter hesabından, “Okullarda Ukrayna dili öğretiliyor, burslar verilmeye devam ediyor, 3.254 Türk öğrenci ülkemizde okuyor. Önümüzde anlaşmanın yenilenmesi, karma komisyonun kurulması, rektörlerin aktif diyaloğu gibi konular var. Onları bugün Ziya Selçuk ile yaptığımız verimli görüşmede ele aldık.” şeklinde tweet attı.

https://twitter.com/andrii_sybiha/status/1118092804436254720

Türkiye’de Ukrayna dilini öğrenmeye istekli olanların sayısı son yıllarda önemli ölçüde arttı ve hala artmaya da devam ediyor. Eğitim, kültür gibi birçok alanda faaliyette bulunan Ankara Ukrayna Derneği, Ukraynaca kursları ile birçok öğrenciye dil eğitimi konusunda yardımlarda bulunuyor. Aynı zamanda geçtiğimiz haftalarda Türkiye’nin kuzeyinde yer alan Samsun şehrinde faaliyet gösteren, Karadeniz Ukraynalılar Derneği tarafında yabancılara yönelik Ukrayna dil kursları başlatıldı.