Ukrayna ve Türkiye arasındaki ticaret hacmi % 28 arttı

0
1621

Türkiye Cumhuriyeti, tarımsal sanayi kompleksinde Ukrayna’nın ana ortaklarından biri olmaya devam ediyor.

5 Nisan 2019 tarihinde T.C. Kiev Büyükelçisi Yağmur Güldere, Ukrayna Tarım Politikaları ve Gıda Bakan Vekili Olga Trofimtseva’yı ziyaret etti. Görüşmede tarım, gıda, hayvancılık ve ormancılık gibi alanlardaki ilişkiler ele alınarak, iki dost ülkenin mevcut işbirliğinin daha da ilerletilmesi hususunda mutabık kalındığı bildirildi.

Tarım Politikaları ve Gıda Bakanı Olga Trofimtseva, Türkiye Cumhuriyeti’nin Ukrayna Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere ile yaptığı görüşmede, geçtiğimiz yıl Türkiye’nin, Ukrayna tarım ürünlerinin en fazla ihracat yaptığı ülkeler arasında (ihracat 1.182.7 milyon ABD doları tutarında) 6. sırada olduğunu ve Ukrayna’nın ithalat yaptığı ülkeler arasında 3. sırada yer aldığını (ithalat 382.1 milyon ABD doları) bildirdi.

Büyükelçi Güldere, Ukrayna’nın Türkiye için önemli bir stratejik ortak olduğunu ve ülkeler arasındaki dış ticaret işbirliğinin büyük bir potansiyele sahip olduğunu vurguladı.

Bakan Olga Trofimtseva konu hakkında yaptığı açıklamalarda, “Bugün, ülkelerimiz arasındaki Serbest Ticaret Anlaşması müzakerelerin gündeminde. Bu tür bir anlaşmanın imzalanmasının sadece ticaret alanında değil, aynı zamanda Ukrayna ile Türkiye arasında ortak yatırım projelerinin, ikili ilişkilerin geliştirilmesine ivme vereceğini düşünüyorum. Karadeniz bölgesindeki güçlü ülkeler arasındaki siyasi ve ekonomik düzeyde ikili işbirliğinin güçlendirilmesi bizim için öncelikli olmalı.” Dedi.