Ukrayna’da yabancı kişilerin dikkat etmesi gereken dış ticaret işlemleri

0
2735

Ukrayna’da yerleşim hakkına sahip olmayan yabancıların Dış Ticaret İşlemlerinde karşılaştıkları uyuşmazlıkların çözüm sürecini Avukat Galina Kozina sizler için değerlendirdi.

Galina Kozina yazmış olduğu yazısında Ukrayna’da yerleşim hakkına sahip olmayan bir yabancı, Ukrayna’da ikamet eden kuruluşlar ve tüzel kişiler ile uluslararası sözleşme imzalamadan önce, bu sözleşmenin uyuşmazlıkların çözümü bölümünde yer alan tarafların sorumlulukları, anlaşmazlık durumunda başvurulacak adli makamlar ve başvuru sürecine ait prosedüre vurgu yaparak bunlara özellikle dikkat edilmesinin önemini vurguladı.

İlk olarak uyuşmazlığın ortaya çıktığı noktada Ukraynalı tarafın uyuşmazlığı çözüme ulaştırmak için iki mahkemeye başvurulmasını önerebilmektedir. Bunlardan birisi Ukrayna Ticaret Odasındaki Uluslararası Ticari Tahkim Mahkemesi ikincisi ise Ukrayna Ulusal Mahkemesi’dir. Böyle bir durumda karşılaşıldığı zaman bu iki mahkeme arasında ki farklılıkların bilinmesinin kişilere avantaj sağlayacağını vurgulayan Kozina ayrıca bu mahkemelerin maliyetlerine ilişkin verileri derlemiştir.

Foto – Galina Kozina, Avukat

-Uluslararası Ticari Tahkim Mahkemesi’ne ait süreç ve maliyet tablosu şu şekildedir:

Uluslararası Ticari Tahkim Mahkemesi tarafından onaylanmış ve 1 Ocak 2018 tarihinde yürürlüğe giren yönetmeliğe göre mahkemenin başvurunuzu değerlendirmeye başlaması için 600 dolar ödemeniz gerekiyor. Buna ek olarak, eğer anlaşmazlığın konusu mülkiyet değilse ek olarak 1800  dolar tutarında tahkim ücreti ödemeniz gerekecektir.

Anlaşmazlık bir mülkiyet meselesinden kaynaklanıyorsa ve uyuşmazlık bedeli 10,000 bin ABD dolarını geçmiyorsa, 1,800 ABD Doları tutarında bir vergi ödemeniz gerekecek. Örneğin tahsil masrafı 10,000 – 50,000 ABD doları arasında ise, uyuşmazlık bedelinin %6’sını 1,800 ABD dolarına ek olarak ödemeniz gerekecektir. Aynı şekilde uyuşmazlık bedeli arttıkça, ödenecek faiz de orantılı olarak yükselmektedir.

Ayrıca, Uluslararası Ticaret Tahkim Mahkemesinde bunun gibi bir davanın değerlendirilmesinin 300 güne kadar sürebileceğini de bilmeniz gerekiyor. Her taraf, mahkeme kararına itiraz edip temyize başvurabilir. Bunun için taraflara 90 gün verilir. Tahkim Mahkemesinin kararını o zaman Ulusal Devlet (Ticari) Mahkemesi incelenmek üzere devralmaktadır.

-Ukrayna Ulusal Mahkemesi’ne ait süreç ve maliyet tablosu ise şu şekildedir:

Eğer ki sözleşmeye uyuşmazlıkların çözümü için başvurulabilecek mahkemelerin listesine Ukrayna Ulusal (Ticari) Devlet Mahkemesini dahil ederseniz, hem mahkeme masraflarını hem de başvurunuzun işlem süresini daha az süreye indirebilirsiniz.

 

Mahkemeye dava başvurunuzu verirken, uyuşmazlık bedelinin % 1.5’ini ödemeniz gerekli. Burada dikkat edilmesi gereken husus ise bu tutarın en az 1762 Grivna olarak belirtilmiş olmasıdır.

Ukrayna Ticaret Mahkemesi tarafından bir anlaşmazlığın değerlendirilmesi için 125 günü geçmeyecek şekilde azami bir süre verilir. Mahkeme kararının gözden geçirilmesi için itirazınızı 20 gün içinde verebilirsiniz.

Ukrayna ulusal mevzuatında, ticaret alanında anlaşma şartlarının ihlal durumları için çeşitli yaptırımlar öngörülür. Onların bilinmesi ve doğru bir şekilde uygulanması taraflara kesinlikle fayda sağlayacaktır. Sözleşmelerde, uyuşmazlık noktasında yaptırım türleri belirtilmez ise mahkemeler bu ihlallerin giderimi için sınırlı çözüm yolları sunmaktadırlar. Bu nedenle Ukrayna’da yerleşik olmayan birinin Ukrayna’da mukim bir kişi ile yapacağı anlaşma sürecine bir avukat eşliğinde devam edilmesi tarafların avantajına olacağı kabul edilmektedir.

Galina Kozina Hukuk Bürosu http://kozinagalina.wixsite.com/kozinagalina/avukatlar sizlere bu tür hizmetleri sunmaktadır.