Ukrayna’da haftanın özeti: 5-11 Şubat 2018

0
2077

Ukrayna ile ilgili 5-11 Şubat 2018 tarihlerinde yaşanan önemli siyasi, ekonomik ve toplumsal gelişmeler.

Mihail Saakaşvili’den, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin açıklaması; Ukrayna Dışişleri Bakanı ile Fransa Dışişleri Bakanı görüştü; Ukrayna’da çalışan Türkler ilk sırada; Japonya’dan Ukrayna eğitim ve sağlık sektörüne destek; Ukrayna ekonomik özgürlükler endeksine göre yükselişte; Ukrayna Heyeti’nden Çanakkale ziyareti; Dinamo Kiev, kaleci Denys Boyko’yu sezon sonuna kadar kiraladı.

Mihail Saakaşvili’den, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin için açıklama

Eski Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili, Gürcistan ve Ukrayna, topraklarını geri alana ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin yenilgiye uğrayana kadar mücadele edeceğini belirtti.

Foto – Dünya Bülteni

Saakaşvili, Rusya’nın, Ukrayna ve Gürcistan’ın toprakları işgal ettiğini hatırlatarak bu iki ülkenin toprak bütünlüğü sorunlarını çözmek için sonuna kadar çaba sarf edeceğini belirterek “Gürcistan, Abhazya ve diğer topraklarını geri almadan, eski kalkınma hızına ulaşmadan, Putin yenilmeden mücadelemden vazgeçmeyeceğim” dedi.

Ukrayna Dışişleri Bakanı ile Fransa Dışişleri Bakanı görüştü

Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin ile Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, görüştü.

Fransa Dışişleri Bakanlığı’nın iki liderin görüşmesine ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Le Drian’ın Klimkin’e, Ukrayna’da yürütülen reformlar konusunda Avrupa Birliği’nin standartlarına ulaşılması ve bu yönde çalışmalara devam edilmesi gerektiğini söylediği ifade edildi.

Foto – France Diplomatie

Ukrayna’da birçok alanda gelişme kaydedildiği belirtilen açıklamada, Fransa’nın Ukrayna’nın yürüttüğü reformları desteklediği ve bunların hayata geçirilmesi için yardım edeceği bildirildi.

İki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerden memnun olunduğu aktarılan açıklamada, Fransa’nın Ukrayna’nın egemenliğine bağlı olduğu ve Kırım ilhakını tanımadığı belirtildi.

Ukrayna’da çalışan Türkler ilk sırada

Ukrayna’da 2017 rakamlarına göre ülkede en çok vatandaşı çalışan ülkeler sıralamasında Türkiye 2 bin 136 kişi ile ilk sıraya yerleşti.

Foto – QHA

Ukrayna Devlet İstihdam Kurumu’nun verilerine göre, Ukrayna’da 2017 yılında çalışma iznine sahip 12 bin 409 yabancı ülke vatandaşı mevcuttu. Çalışma izni ile ülkede çalışan 2 bin 136 kişi ile ilk sırada bulunan Türkiye’yi bin 608 kişi ile Belarus takip ederken, çalışma iznine sahip Polonyalı sayısının 554, Romanya vatandaşı sayısının ise 217 olduğu belirtildi.

Japonya’dan Ukrayna eğitim ve sağlık sektörüne destek

Japon hükümeti, 4 projede kullanılmak üzere Ukrayna’ya 300 bin dolar yardımda bulunacak.

8 Şubat Perşembe günü düzenlenen imza töreninde konuşan Ukrayna’nın Japonya Büyükelçisi Ş. Sumi, bu sene Kusanone projesi için gelen 400 başvurudan 4’ünün onaylandığını söyledi.

FOTO – Tusib

Büyükelçi Sumi, bu projelerin Dubno (Rovno Bölgesi) şehrindeki bir hastane, Putivlovskiy Bölge Hastanesi (Sumi Bölgesi), Harkov Bölgesi’ndeki bir sanatoryum ile, Çernigov Bölgesi’ndeki Kulikovsky halk eğitim okulunun hizmetlerinin iyileştirilmesi projeleri olduğunu kaydeti.

Japonya Büyükelçisi Ş. Sumi, bu yıl içinde 8 projenin daha onaylanmasını umduğunu sözlerine ekledi.

Ekonomik Özgürlükler Endeksine göre Ukrayna yükselişte

Ukrayna’nın küresel ekonomik özgürlükler endeksinde 16 basamak yükseldiği bildirildi.

The Heritage Foundation tarafından hazırlanan küresel ‘Ekonomik Özgürlük’ endeksine göre, Ukrayna geçtiğimiz sene 16 basamak yükselerek 150. sıraya yerleşti.

180 ülkelik listenin ilk beş basamağında, Hongkong, Singapur, Yeni Zelan, İsviçre ve Avustralya bulunuyor.

Ukrayna Heyeti’nden Çanakkale ziyareti

Ukrayna Ternopil bölgesinden gelen heyet, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ı ziyaret etti.

Ternopil Bölgesi Valisi Stephan Barna, Turizmden sorumlu Vali Yardımcısı Oleh Valov ile Ukrayna Ekonomi ve Ticaret Bakanlığı Turizmden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Natalia Savelieva’dan oluşan Ukraynalı heyet Başkan Gökhan’ı makamında ziyaret etti.

Ukrayna’dan gelen basın mensuplarının da takip ettiği ziyarette Gökhan, Çanakkale’nin kültürü ve tarihinin yanı sıra Çanakkale Belediyesi çalışmaları hakkında konuk heyete bilgi verdi.

Ternopil Bölgesi Valisi Barna da Ukrayna’da, Çanakkale’nin daha fazla tanınması için çalışmalar yapacaklarını ifade etti.

Ziyaret sonunda karşılıklı hediye takdimi yapıldı.

Dinamo Kiev, kaleci Denys Boyko’yu sezon sonuna kadar kiraladı

Ukranya 1. Futbol Ligi ekiplerinden Dinamo Kiev, Beşiktaş’ta forma giyen kaleci Denys Boyko’yu sezon sonuna kadar kiraladığını duyurdu.

Kulübün internet sitesinden yapılan açıklamada, Beşiktaşlı 30 yaşındaki Ukraynalı kaleci ile sezon sonuna kadar kiralık olarak sözleşme imzalandığı belirtildi.

Dinamo Kiev’in altyapısında yetişen Boyko, ikinci kez Ukrayna temsilcisinde forma giyecek.