Ukraynalı yönetmen Oleg Sentsov 1,5 aydır açlık grevinde

0
2742

Rus mahkemesi tarafından yasadışı bir şekilde mahkûm edildikten sonra Sibirya’daki Labytnagi şehrinde hapsedilen ve 14 Mayıs 2018 tarihinden itibaren sürekli açlık grevine başlayan Ukraynalı yönetmen Oleg Sentsov kimdir?

Oleg Sentsov, 1976 yılında Ukrayna’ya bağlı olan Kırım’daki Simferopol şehrinde doğan Ukraynalı bir film yönetmenidir. İlk uzun metrajlı filmi Gamer (2011), Rotterdam Film Festivali’nde gösterildi. Filmin gördüğü ilgi üzerine ikinci filmini çekmek üzere kaynak buldu. Filmin çekimlerinin 2014 yazında başlaması planlandı. Bu dönemde başlayan Avromaydan hareketin katılan Sentsov, Rusya’nın Kırım’ı ilhakı üzerine Kırım üslerindeki Ukraynalı askerlere yiyecek ve malzeme temin etti. 2014 yılının Mayıs ayında arkadaşı Alexander Kolçenkov ile birlike Kırım’da Rusya gizli servisleri tarafından gözaltına alındı ve Rusya’ya götürüldü.

Sentsov, 2014 yılının Mayıs ayında Kırım’da Rusya gizli servisleri tarafından gözaltına alındı ve işgal edilen yarımadadan Rusya’ya götürülmüştü. Rusya yönetimi, Sentsov’u Rusya’ya yasak olan Sağ Sektör (Pravıy Sektor) örgütünün hücresini kurmak, Kırım Rus Toplumu Teşkilatı ve Birleşik Rusya (Yedinaya Rossiya) Partisi’nin Simferopol’deki ofislerini kundaklama ve Simferopol’deki Lenin Anıtı’nı tahrip etme hazırlıkları yapmakla suçlanmıştı. Kuzey-Kafkasya Askeri Mahkemesi, 25 Ağustos 2015 tarihinde Oleg Sentsov hakkında 20 yıl ve Aleksandr Kolçenko hakkında 10 yıl hapis cezası verdi.

Rusya dahil pek çok ülkeden sanatçıların, yönetmenlerin, siyasetçilerin ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin ortak düşüncesi, yönetmenin siyasi düşüncesinden dolayı tutuklu olduğu ve yönetilen suçlamaların Rusya tarafından uydurulduğu yönündedir.

Yönetmenin ceza almasına neden olan suçlama, iki tanığın sözlü ifadelerine dayanmaktadır. Ancak bu iki tanık daha sonra bu ifadelerini işkence altında, zorla verdiklerini söylemelerine rağmen mahkeme devam etmiş ve yönetmeni 20 yıla mahkûm etmiştir.

Stentsov 2017’de, ABD’de çok zor durumda olan düşünce mahkumlarına verilen “Barbara Goldsmith Yazma Özgürlüğü Ödülü’ne” layık görüldü.

14 Mayıs 2018’de, Rusya’daki 65 Ukraynalı siyasi mahkûmun hapsedilmesini protesto etmek ve serbest bırakılmasını talep etmek üzere açık uçlu bir açlık grevine başladı. Oleg Sentsov’un yaşadıkları arkadaşı Özbekistanlı yönetmen Askold Kurov tarafından kayda alınmış ve görüntülerin birleştirilmesi ile “Mahkeme Süreci: Rusya Devleti Oleg Sentsov’a Karşı” adlı bir belgesel oluşturulmuştur.