Ukrayna’da ticari girişimlerde bulunurken dikkat edilmesi gerekenler

0
2328

Bu yazımızda, Ukrayna’da ticari girişimlerde bulunurken ya da yatırım yaparken dikkat edilmesi gereken hususlar ve şüpheli görülen durumlarda alınacak önlemler hukuki bir çerçevede deneyimli Avukat Galina Kozina tarafından ele alınıyor.   

Hukuk büromuza dolandırılmış olan ve hukuki yardım almak isteyen vatandaşlar, girişimciler ve özel kuruluşlar sıkça başvurur. Kimisi sürekli olarak avukat veya hukukçunun hizmetlerinden maddi açıdan yararlanamadığı için, kimisi ise etrafında herkesin yasalara hep uyduğunu düşünüp veya kolluk kuvvetleri organlarında bulunan tanıdıklarına güvenip tasarruf açısından bir kez olsa bile hukuki danışmandan yardım istemediği için bu duruma düşüyorlar. Sonuç ise hırsızlara güvendikleri için dolandırılmış olmaları.

Aynı zamanda, şüphe yaratabilecek işin diğer tarafı şu ki, hırsızlık yapan kişiler girişimci, resmi görevlilerin temsil ettiği yasal olarak kayıtlı bir firma veya kendilerini “girişimci” olarak adlandıran ayrı kişilerin maskesinin altında saklanabilir. Dolandırıcılık yapmak için hep farklı yolların peşindeler. Üstelik “etkili” kişiler ve “güç yapılarından” da destek aldıklarını söylemekten kaçınmamaktalar.

Örnekleri vermek gerekirse, hukuk büromuza başvuranların arasında inşaat yapım yatırım sözleşmesini imzaladıkları zaman arazi evraklarının yasal olduğunu kontrol etmeyen ve müteahhit hakkında araştırma yapmayanlar oluyor ne yazık ki. Sonraki incelemelerde, bu şartlarda imzalanmış sözleşmenin zaten şüpheli ve yasal şartlara uymamış olduğu ortaya çıkmaktadır.

Şüphe yaratan ve kaçınmanız gereken başka bir durum ise, bir araç için finansal kiralama (leasing) sözleşmesini imzaladığınız zaman ön ödeme olarak araç tutarının %50’sini nakit olarak hesaba aktarmak veya bir kredi aldığınızda 5 dakikada sözde ‘sigorta’ amaçlı herhangi bir ödeme yapmaktır.

Araziler ile yapılan işlemlere baktığımız zaman ise, yanlış hazırlanmış (en önemli maddeleri içermeyen) bir sözleşmeyi imzalayıp, hizmetlerin %50’sini peşin ödeyen ve sonrasında sonuçlarıyla bize gelen müşterilerimiz olmuştur. Burada paranın hiçbir fatura teslim alınmadan ödendiği dolandırıcılık yöntemlerinden birine şahit oluyoruz.

Bazı ticari örgütler bir malı daha düşük fiyata almaya çalışırken satıcıya %100 peşin para gönderiyorlar. Bu durumda da ortada yasal gücü olmayan bir sözleşme imzalanmasının ardından geçmişi ve polis ile problemleri olup olmadığı belli olmayan bir satıcıya nakit para verilmesini görüyoruz.

Yukarıda tasvir ettiğimiz bütün durumların sonucu ne yazık ki olumsuzdur. Alıcı ne ödediği parayı ne ona verilmesi gereken hizmetleri ne de malları geri alabiliyor.

Şunu söylemekte fayda var ki, hukuk büromuza bu tür şikayetlerle gelen tüm müşterilerimize kaliteli hukuk yardımı sağladık. Bazı durumlarda mahkeme yoluyla olumlu sonuçlara ulaşabildik. Bazı “girişimciler” doğru bir hukuki savunma yöntemlerimiz ile karşılaştıktan sonra müşterilerimize kendileri tazminat sağlamak durumunda kalmışlardı. Hala da üzerinde çalışmakta olduğumuz mal ya da hizmetlerin haklı yere geri gelmesi ile ilgili birtakım dosyalarımız mevcut.

Genel olarak, sözde “girişimcilerin” üzerinde mahkeme kararıyla el konulabilecek mülkiyet yoktur. Dolayısıyla, elinizde sadece mahkeme kararının olması yani tazminat alana kadar ki durum olumlu bir sonuç vermemektedir.

Tecrübemize dayanarak söylüyoruz, sorunun polis yardımıyla çözüleceğini ummak, sizi mağdur bırakmış kişilerin suç işlediklerini ispatlamak, istediğiniz sonucu vermeyebilir. Çünkü dolandırıcılar sorumluluktan kaçınmak için genelde avukatlara hatta polislere bile rüşvet vermektedirler. Siz ise hem maddi hem manevi mağdur duruma düşmüş olursunuz.

Her zaman şunun önemini vurguluyoruz, ilk aşamalarda tasarruf edip sonrasında daha çok kaybedenler oluyor. “Bağlantılarınıza” güvenmeyin, gayrimenkul (bina, arazi), araç, kredi alma ya da herhangi başka bir ticari ve hukuki işlem yapmadan önce mutlaka bir avukata danışın. Bu şekilde olabilecek riskleri en aza indirme şansınız olacaktır. Güvenilir bir avukatla hukuk hizmetleri sözleşmesi de imzalayabilirsiniz.

Hukuk büromuz http://kozinagalina.wixsite.com/kozinagalina/avukatlar size bu konularda kaliteli hukuki yardım sağlayacaktır.