Ukrayna Dernekleri Koordinasyon Konseyinde Buluştular

0
1689

Türkiye’de faaliyet gösteren Ukrayna sivil toplum kuruluşları Koordinasyon Konseyi toplantısının 3’üncüsü Ukrayna Ankara Büyükelçiliğinde gerçekleşti.

Ukrayna Ankara Büyükelçiliği, Türkiye’de yaşayan Ukraynalılar tarafından kurulan sivil toplum kuruluşlarının (STK) 3’üncü Koordinasyon Konseyi toplantısını düzenledi.

Koordinasyon Konseyi toplantı öncesinde Ukrayna Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha bir konuşma yaparak fahri konsolosları kürsüye davet etti. Daha sonra sırasıyla Ukrayna Muğla Fahri Konsolosu Hüseyin Arslan, Ukrayna Bursa Fahri Konsolosu Görkem Şehsuvar ve Ukrayna Çanakkale Fahri Konsolosu Mehmet Işık söz alarak kendileri tanıttılar ve faaliyetlerini anlattılar. Koordinasyon Konseyi Toplantısı başlamadan önce sırasıyla Ukrayna, Kırım Tatar ve Türk milli marşları okundu. Sonrasında tekrar söz alan Büyükelçi Andrii Sybiha açılış konuşması yaparak. Türkiye’nin dört bir yanından gelen Ukrayna STK temsilcilerine katıldıkları için teşekkür etti.

Büyükelçi Sybiha, toplantıda bulunan tüm katılımcılara teşekkür etti. 2018 yılında yapılan faaliyetleri anlatan Andrii Sybiha İstanbul’dan iki, Antalya’dan iki, İzmir’den bir ve Bursa’dan da bir dernek başkanına, Ukrayna halkını temsilen yaptıkları faaliyetlerden ötürü teşekkür belgesi verdi.

Konsey Toplantısına katılan Ukrayna Ankara Derneği Başkanı Dr. Yuliya Biletska basına yaptığı açıklamada;

“Bugün Ukrayna Derneklerinin Koordinasyon Konsey Toplantısı için Ukrayna Büyükelçiliğinde bir araya geldik. Toplantıya Türkiye’de faaliyet gösteren Ukrayna Dernekleri’nin Başkanları ve yardımcıları katıldı. Ukrayna Büyükelçimiz Sayın Andrii Sybiha, Türkiye’de faaliyet gösteren Ukrayna derneklerinin yapmış olduğu projeler, gelecekte hedeflenen çalışmalar ve bütçe planlamaları hakkında bilgiler verdi. Toplantı’nın devamında da söz alan Dernek Başkanları, planladıkları yeni projeler ve hedefleri hakkında açıklamalarda bulundu.” dedi.

Toplantıya katılan, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Ukrayna Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. İryna Dryga, Uluslararası Eğitim, Kültür ve Diaspora İlişkileri Enstitüsü tarafından Lviv’de düzenlenen, Birinci Dünya Ukrayna Çalışmaları Forumu ziyareti sırasında Ukrayna Dernekleri’nin düzenlemeye devam ettikleri Cumartesi okullarının çalışma ve işleyişlerinin organizasyonu hakkında bilgi paylaştığını dile getirdi.

Toplantının tüm katılımcıları, bu yılın kültürel ve eğitim yönünde çok yoğun, üretken bir yıl olduğunu, Ukrayna merkezlerindeki üye sayısının arttığını, Ukrayna ve Kırım Derneklerinin tüm faaliyet alanlarında işbirliği ilkesinin birlikte olduğunu belirtti. Ukrayna Büyükelçiliği ile ortaklaşa gerçekleştirilen çalışmalarla Ukrayna’nın olumlu imajının oluşmasına katkıda bulunduklarını ifade etti.

Toplantının kapalı oturumuna geçilmeden önce ise Büyükelçi Sybiha, Başkonsoloslar da aralarında olmak üzere bütün katılımcılar ellerinde “Ukrayna bütündür” yazılı dövizlerle birlikte kameralara poz verdi.