Kremlin, Rus özel güvenlik şirketlerinin faaliyetlerini doğruladı

0
1316

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova, Çarşamba günü düzenlediği basın toplantısında Donbass’taki faaliyetleriyle de bilinen Rus özel güvenlik şirketlerinin Sudan’da da faal olarak bulunduklarını kabul etti.

Zakharova, Batı medyasının halen, kendisinin “yanlış bilgi” diye açıkladığı Rus paralı askerlerinin Sudan’daki protestoları bastırmakta yer aldıklarını bildiren Times’taki bir makaleye dayanarak yoğun bir şekilde Rus karşıtı kampanya yürütmesine tepki gösterdi. Sözcü, gerçek durumla makalenin ortaya koyduğu olguların eşleşmediğini ileri sürerek makaleyi “Sorumsuz bir yaklaşım” ve “politik kışkırtma” olarak adlandırdı.

Bununla bağlantılı olarak, Sudan’da faaliyet gösteren Rus özel güvenlik şirketlerinin olduğunu kabul etti. Ancak çalışmalarının yerel kanun uygulayıcısı kurumlar ve askeriye için personel eğitmekle sınırlı olduğunu vurguladı. Ayrıca, şirketlerin Rus hükümetiyle hiçbir bağlantısı olmadığını özellikle belirtti.

Donbas’taki Rus paralı askerleri

Kasım ayında, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde Rus özel askeri şirketlerinin organizatörlerine karşı dava açıldığına dair haberler geldi. Dava, Rusya Ceza Kanunu tarafından paralı asker faaliyetinin yasaklanmasına rağmen, paralı asker olarak “sıcak noktalara(Donbas, Suriye, Afrika ülkeleri) götürülen ve Rus vatandaşlarının aldatıldığını iddia eden çok sayıda Rus askeri ve kıdemli örgüt üyesi tarafından açıldı. Ruslar orada öldürüldüğünde hiçbir şey kanıtlanamaz, çünkü resmi olarak ölenlerin götürüldükleri yerlerde “gönüllü” bulunduğu ifade ediliyor. Davacıların iddiasına göre, ölümlerin sayısı binleri geçmiş vaziyette. Kremlin ise, bahsedilenler hakkında yorum yapmayı reddetti.

Daha önce Bloomberg, kendi kaynaklarına atıfta bulunarak, paramiliter örgütlerin St. Petersburg restoranlar kralı Yevgeny Prigozhin’e bağlı olduğuna inandığını iddia ederek, 10 Afrika ülkesine “Rus etkisini” yaymaya çalıştığını bildirmişti. Kaynaklara göre, Rus özel askeri şirketleri Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Sudan, Libya, Madagaskar, Angola, Gine, Gine-Bissau, Mozambik, Zimbabve ve Orta Afrika Cumhuriyeti’nde faaliyet içerisindeler. Prigozhin’in kendisi ise, iddialara yorum yapmadı.