Fransa’dan Ukrayna’ya 64 milyon avroluk yardım

0
1461

Fransız Hükümeti, Ukrayna’nın Mariupol şehrine içme suyu sağlayacak bir proje için 64 milyon avro tutarında düşük faizli ve uzun vadeli kredi sağlayacak.

Geçici Olarak İşgal Edilen Bölgeler Bakanı Vadym Chernysh ve Fransa’nın Ukrayna Büyükelçisi Isabelle Dumont bugün yardım projesiyle ilgili temel anlaşmayı imzaladı.

Fransız Büyükelçi, “Desteğimizin sadece kelimelerden ibaret olmadığını, somut eylemleri de kapsadığını göstermek istiyoruz. Biz birlikte çalışıyoruz ve bu konuda sonuca çok hızlı bir şekilde ulaşmayı başarabileceğimizi size garanti ederim.” dedi.

Anlaşmanın amacı, büyük bir sanayi kentinin temel sorununu çözmek, yaklaşık 500.000 nüfusa yüksek kalitede su sağlamak ve su kayıplarını en aza indirmektir. Projeye göre, 64 milyon Avro tutarındaki fon, Fransa Hükümeti tarafından 10 yıl geri ödemesiz 30 yıllık vadeyle ve yıllık % 0,08 faiz oranıyla sağlanmaktadır. Destek amacıyla verilen fon, proje maliyetinin yaklaşık %65’ini oluşturuyor. Geriye kalan miktar diğer kaynaklardan sağlanacak.

Proje, 2040 yılına kadar Mariupol’ün su teminini ve atıksuyunun geri dönüştürülmesini iyileştirmek için bir ana plan geliştirilmesini öngörmektedir.