İstanbul’da Ukrayna Bağımsızlık Günü Resepsiyonu Düzenlendi

0
517

Ukrayna’nın İstanbul Başkonsolosluğu, Ukrayna Bağımsızlık Günü vesilesiyle resepsiyon düzenledi. Etkinlikte Ukrayna’nın ilk Eurovision birincisi Ruslana sahne aldı.

Ukrayna İstanbul Başkonsolosluğu, 21 Eylül 2023 günü Ukrayna Bağımsızlık Günü münasebetiyle bir resepsiyon düzenledi. Pullman İstanbul Oteli’nde gerçekleşen resepsiyona; Ukrayna’nın İstanbul Başkonsolosu Roman Nedilskıy ve eşi Lyudmila Nedilska ev sahipliği yaptı.

Ukrayna ve Türk milli marşlarının okunması ile başlayan etkinlikte, savaşta hayatını kaybedenler saygı duruşu ile anıldı.

Resepsiyonda açılış konuşmasını yapan Ukrayna Başkonsolosu Roman Nedilskıy şu ifadeleri kullandı:

“Bugün, Ukrayna Bağımsızlık Günü vesilesiyle düzenlediğimiz bu etkinlikte görevlerini yerine getirerek, elinden geldiği kadar destek vererek, zaferimizi yaklaştıran herkese teşekkür etmek istiyorum. 575 gün devam eden geniş çaplı savaş boyunca, Ukrayna’nın cesur, güçlü ve bağımsız olduğunu kanıtlayan herkese…

Ukrayna topraklarının bir parçası olan Kırım, 3501 gündür Rus işgali altında bulunuyor. Ancak, Ukrayna’nın bir parçası olan Kırım teslim olmuyor ve direnmeye devam ediyor. Son günlerde hepimiz, Kırım ateşinin parlaklığını Akyar (Sivastopol) Korfezi’nde gördük. Bu sadece bir başlangıçtır. Son bir buçuk yıldır Ukrayna, bağımsızlığını kanıtlamaya devam ediyor. Dünya, bağımsızlığımızın engellenemeyeceğine ikna oldu.

İşgalciler Kahovka Barajı’nı patlattılar, Zaporijjya Nükleer Santrali’ni ele geçirerek dünyaya nükleer tehditlerle şantaj yaptılar, tahıl koridorunu kapatarak dünyayı kıtlıkla tehdit ettiler. Çocukları öldürüyorlar, kreşleri, okulları ve hastaneleri bombalıyorlar, Nazi rejiminden örnek alarak kamplar oluşturuyorlar. Bu, güçsüzlükten kaynaklanan can çekişmesidir. Ukrayna’yı ‘üç günde’ ele geçirme ve yok etme planları başarısız oldu. Bugün Ukrayna kendisini ve tüm dünyayı Kremlin’in suçlarından koruyor. Ortaklarımız, dostlarımız bize destek oluyor…

Bu fırsattan istifade ederek Türkiye’ye; Kırım Platformu’na katılımı, uluslararası platformlarda verdiği destekleri, Bayraktar SİHA’ları, çocuklarımızı ağırlaması ve tüm insani yardımları için içtenlikle teşekkür ediyorum. Bu desteklerinizi hiçbir zaman unutmayacağız.”

Başkonsolosun konuşmasının ardından, 2004’te İstanbul’da düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışmasını kazanan Ukraynalı şarkıcı Ruslana sahne aldı.

Rus saldırılarına karşı mücadele eden Ukrayna’ya ve Ukrayna halkına gösterilen destekten dolayı Türk milletine teşekkür eden Ruslana, “O korkunç günü çok iyi hatırlıyorum. Sabah 05.00’te füzeler her yerde patlamaya başladı. Kaçacak bir yer yoktu, etraf ateş içindeydi. Bir karar aldık; kaçmayacağız, direneceğiz. Füzelere, tanklara karşı dik durduk. Evlerimizi koruduk, hiçbir yere gitmeyeceğiz bu topraklar bizim dedik… Ve sonra göklerde Bayraktar gördük. Siz bize sadece Bayraktar vermediniz. Siz bize güç kattınız. Bu çok derin bir duygu. Bunun için minnettarız. Ben ömür boyu Türk milleti için dua edeceğim.” dedi.

Etkinlik çerçevesinde Kırım Tatar seramik sanatçısı, Ukrayna Halk Sanatları Onurlu Ustası Rüstem Skıbin’in Ukrayna ordusunda görev yapan Kırım Tatar askerler için tasarladığı armaları sergilendi.

Ayrıca “Savaşta Doğan Vışıvanka” isimli sergi çerçevesinde savaşın Ukrayna geleneksel kıyafeti olan Vışıvanka üzerindeki etkisine dikkat çekildi. Sergide, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile Ukrayna Genelkurmay Başkanı Valeriy Zalujnıy’ın giydikleri dahil bir dizi modern Vışıvanka örneği sergilendi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile Ukrayna Genelkurmay Başkanı Valeriy Zalujnıy’ın giydiği Vışıvankalar etkinlikte açık artırmaya çıkarıldı.

 

Kaynak: QHA – Ukrayna İstanbul Başkonsolosluğu