Azak Denizi’nde tehlikeli dakikalar

0
2738

Azak Denizi’nde Rus savaş gemileri ve Ukrayna savaş gemileri karşı karşıya geldi. Rusya’ya ait savaş gemileri Azak Denizi’nde geçiş gerçekleştiren Ukrayna savaş gemilerine ateş açtı.

Ukrayna’ya ait savaş gemileri Kerç boğazından geçerek açık denize doğru rotasında devam ederken, Rus savaş gemileri tarafından saldırıya uğradı. Saldırı sonucu iki Ukrayna askerinin yaralandığı ve 3 Ukrayna savaş gemisininde Rus Deniz Kuvvetleri tarafından esir alındığı bildirildi.

Azak denizinde gerçekleşen Rus saldırganlığı üzerine, Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko’nun ülkenin ulusal güvenlik kurulunu acil toplantıya çağırdığı öğrenildi.

Olaylarla alakalı olarak Ukrayna’nın Türkiye Büyükelçiliği, “Rusya tarafından Karadeniz ve Azak Denizi’nde sergilenen provokatif eylemler sınırı aştı ve saldırgan olmaya başlamıştır. Rusya gemileri navigasyon özgürlüğünü ihlal ederek, Ukrayna gemilere karşı haksız yere güç kullanmıştır. Bu tür saldırgan faaliyetleri BM Antlaşması ve BM deniz Hukuku Sözleşmesinin ihlali olarak değerlendiriyoruz.” açıklamasında bulundu.

Konu hakkında başka açıklamalarda da bulunan elçilik, “Rusya’nın Azak Denizi’ndeki Ukrayna gemilerine yönelik açık bir saldırısına acilen tepki vermelidir. Rusya gerginlik yaratmak için bahane istemez. Yaptığı her şeyle direncimizi test ediyor. Uluslararası kamuoyunun sessizliği saldırganlığın önünü açacaktır.” dedi