Türkiye’deki Ukraynalılar, dil bilgisi etkinliğine katıldılar

0
2167

Ankara, Antalya, İstanbul ve Muğla’da yaşayan Ukraynalılar, Ukrayna’nın Ulusal Birliğini hedefleyen dil bilgisi etkinliğine katıldılar.

Bu yıl Ukraynalılar Ulusal Birliği tarafından 18. ncisi düzenlenen, dil bilgisi etkinliğinde yazılan metinlerin konusu “Bizim Şarkılar” oldu. Etkinliğin bu yıl ki sloganı “Sayımız büyük. hepimiz farklıyız, fakat bizi birleştiren ortak bir hedefimiz var”. oldu.

9 Kasım saat 13.30’da başlayan canlı yayın, Ukrayna radyo istasyonu tarafından yayınlandı. Radyo için metni hazırlayan ve aynı zamanda konuşmayı yapan, Kiev Boris Grinchenko Üniversitesi’nde Yardımcı Doçent Alexander Avramenko oldu.  Başlangıçta radyo sunucusu radyo’dan gerçekleşen bu dil bilgisi etkinliğinin tarihini anlattı, Ukrayna Radyosunun basın merkezinde bulunan katılımcıları tanıttı ve bir metin yazmanın koşullarını dile getirdi. Ankara, Antalya, İstanbul ve Muğla’daki Ukraynalıların resmi dernekleri, uluslararası dil bilgisi etkinliğini destekledi ve onlar da diğerleri gibi Tüm Ukrayna ulusal radyo metinlerini yazdı. Düzenlenen etkinliğin katılan insan sayısının beklenenin üzerinde olması, organizatörleri hem şaşırttı hem sevindirdi. Etkinliğin sonuçları 11 Kasım’da Ukrayna Radyosunun internet sitesinde yayınlandı. Hatasız yazanlara ödül verileceği ve sadece 9 ve 10 Kasım’da gönderilen metinlerin kontrol edileceği belirtildi. Ulusal birliğin düzenlediği radyo programına katılımcı sayısı sürekli olarak artmaktadır ve daha geniş coğrafya yayılmaktadır. Yurtdışında gitgide büyüyen ve Anavatan ile temas kurmaya çalışan diaspora biz Ukraynalılara büyük bir mutluluk vermektedir.