Cumhurbaşkanı Poroşenko seçimler için oyunu kullandı

0
1377

Ukrayna’daki yaklaşık 30 milyon seçmen yeni devlet başkanını belirlemek için sandık başında gidiyor. Ülke genelinde sandıklar 8.00’de yoğun güvenlik önlemleri altında açıldı. Oy verme işlemi 20.00’de sona erecek.

Devlet Başkanını belirlemek için Ukrayna’daki 199 seçim bölgesinde 29 bin 888 sandık kuruldu. Kırım’ın Rusya tarafından yasa dışı ilhak edilmesi, Donbas bölgesinde ayrılıkçı hareketin başlamasıyla sonuçlanan sürecin ardından ikinci kez yapılan devlet başkanlığı seçiminde oy verme işlemi yerel saat ile 08.00’da başladı.

Eşi Maryna, kızları ve büyük oğlu ile oy kullanmaya gelen Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Kiev’de oyunu kullandı.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Petro Poroşenko, “Ukrayna için oy verdim” ifadelerine yer verdi.

Seçimlerde 29 milyon 767 bin seçmenin oy kullanabileceği bildirilirken, yaklaşık 5 milyon seçmenin yaşadığı Donbas bölgesinde ve Kırım’da halk sandık başına gidemeyecek.

Seçimlerde yarışan 39 adaydan birisinin yüzde 50’nin üzerinde oy alamaması durumunda, en çok oyu alan iki aday 21 Nisan’da yapılacak ikinci tur seçimine girecek.

Mevcut Devlet Başkanı Petro Poroşenko’nun yeniden aday olduğu seçimde, Poroşenko’nun yanı sıra oyuncu-komedyen Vladimir Zelenskiy ve eski Başbakan Yuliya Timoşenko’nun ismi ön plana çıkıyor.

Ukrayna Merkez Seçim Komisyonu, 17 ülke ve 19 uluslararası kuruluştan 2 bin 344 yabancı gözlemcinin seçimleri takip ettiğini duyurdu.