Ukrayna’da haftanın özeti: 6-12 Kasım 2017

0
1989

Ukrayna ile ilgili 6-12 Kasım 2017 tarihlerinde yaşanan önemli siyasi, ekonomik ve toplumsal gelişmeler.

Türkiye ve Ukrayna arasındaki ticaret hacmi yüzde 16 arttı; Samsun’da Karadeniz Ukraynalılar Derneği açıldı; Ukrayna’dan Türkiye’ye Gelen Turist Sayısı Yüzde 23 Arttı; Ukrayna, Rusya ile Silah Tedariki Anlaşmasını Feshetti; Kızılay- Kızılhaç Dernekleri’nden Ukrayna’ya destek; Andrii Sybiha’dan Ondokuz Mayıs Üniversitesi’ne ziyaret; Büyükelçi Andrii Sybiha’dan Samsun’a işbirliği ziyareti; Kanada, Ukrayna’yı desteklemeye hazır; 12 Dev Adam Ukrayna’ya geliyor.

Türkiye ve Ukrayna arasındaki ticaret hacmi yüzde 16 arttı

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha, Türkiye ile Ukrayna arasındaki ticaret hacminin yüzde 16’lık bir artış gösterdiğini söyledi. Sybiha, Atakum Kültür ve Sanat Merkezinde düzenlenen Karadeniz Ukraynalılar Derneğinin açılış törenine katıldı.Burada bir konuşma yapan Büyükelçi Sybiha, Türkiye ve Ukrayna’nın ikili ilişkilerde son yıllarda önemli adımlar attığını kaydetti.Ukraynalıların  Türkiye’de yabancılık çekmediğine ve rahat yaşadığına dikkati çeken Büyükelçi Sybiha, bu konuda Türk halkına teşekkür etti.

İki ülke insanlarını bu dernekler sayesinde birbirine daha yakın olacağına işaret eden Sybiha, şunları kaydetti:

“İki ülkenin nüfusunu birleştirirsek ortaya 120 milyonluk bir nüfus çıkıyor. İki ülke arasındaki ilişkiye gayet iyiye gidiyor. Bu iki ülkenin cumhurbaşkanının birbirlerine ile yakın diyalog kurması ve iki ülke arasındaki ticaret hacminin artması yatmaktadır. İki ülke arasındaki ticaret hacmi yüzde 16’lık bir artış gösterdi. Sadece devletlerarası ilişkiler değil halklar arasındaki ilişkilerimizde gelişiyor. Resmi istatistiklere göre geçen yıl  Ukrayna’dan  Türkiye gelen turist sayısı artış gösterdi. Bu senede yüzde 23’lük bir artış var, bu da demek oluyor ki 1 milyon 220 bin turist geldi. Bu istatistikler eylül ayında hesaplandı. Yıl sonuna kadar artmaya devam edecek.”

Samsun’da  Karadeniz Ukraynalılar Derneği açıldı

Ukrayna  Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha’nın katılımıyla,  Samsun’da  Karadeniz Ukraynalılar Derneği açıldı. Açılışta konuşma yapan Büyükelçi Andrii Sybiha, Hazreti  Mevlana’nın sözlerinden örnekler vererek, “Türkçedeki seviyem henüz iyi olmadığından Türkçe konuşmayacağım. Ancak Hz.  Mevlâna Celaleddin-i Rumi’nin dediği gibi, aynı dili konuşmuyor olabiliriz ancak aynı duyguları kalben paylaştığımız için bir şekilde anlaşabiliriz” diye konuştu. Büyükelçi Sybiha’nın Hazreti  Mevlâna’dan örnek vermesi salonda büyük bir alkışla karşılandı.

 Ukrayna ve  Türkiye arasındaki ilişkiler hakkında konuşmasını sürdüren Sybiha, “Karadeniz’de ilk kez bir Ukrayna Derneği kuruluyor. Aynı şekilde bu iki ülke arasında bir köprü özelliği taşıyacaktır. Bugün buraya ailemle birlikte geldim ve kendimi yabancı gibi hissetmedim. Bugün salonda çocuk kahkahaları duymak çok güzel bir şey. Bu demek oluyor ki, nesillerimiz birbirlerine daha yakın olacaklar ve çok güzel bir gelecek kurabilecekler… ifadelerinde bulundu.

 

Ukrayna’dan Türkiye’ye Gelen Turist Sayısı Yüzde 23 Arttı

Karadeniz Ukraynalılar Derneği, açılışına katılan Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha, “Türkiye ile Ukrayna arasındaki ilişkiler çok iyi şekilde gelişmeye devam ediyor. Bunun temelinde Cumhurbaşkanlarımızın yakın diyalogu ve iki ülke arasındaki ticaret hacminin artması yatmaktadır. Geçen yıl Ukrayna’dan Türkiye’ye birçok turist gelmişti. Bu yıl Türkiye’ye Ukrayna’dan gelen turist sayısında yüzde 23’lük bir artış yaşandı ve bu yıl Türkiye’ye 1 milyon 120 turist geldi. Bu rakamlar, daha da artmaya devam edecek” dedi.

Büyükelçi Sybiha ayrıca, ilerleyen dönemlerde Samsun’da bir fahri konsolosluk kurulması konusunda düşüncelerinin olduğunu da sözlerine ekledi. Program, konuşmaların ve kokteyin ardından sona erdi.

Ukrayna, Rusya ile Silah Tedariki Anlaşmasını Feshetti

Ukrayna’da Bakanlar Kurulu, Rusya Federasyonu ile karşılıklı silah ve askeri teçhizat tedariki konusunda hükümetler arası anlaşmayı feshetti.  Başbakan Vladimir Groysman başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulunda, Rusya ile karşılıklı silah, askeri teçhizat, malzeme ve yedek parça tedariki, onarım ve diğer askeri hizmetlerin sağlanması ile ilgili hükümetler arası anlaşmanın feshine ilişkin kararname kabul edildi.

Ukrayna ile Rusya arasında karşılıklı silah ve askeri teçhizat tedarikini sağlayan anlaşma 1995’te imzalanmıştı.

Kızılay- Kızılhaç Dernekleri’nden Ukrayna’ya destek

Uluslararası Kızılay- Kızılhaç Dernekleri Federasyonu Avrupa’dan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Kerem Kınık, Avrupa bölgesinde savaşın olduğu tek yerin Ukrayna olduğunu belirterek, “Karadeniz’e komşu olan  Kızılay ve Kızılhaçların daha önce kurulan ama aktif olmayan birliklerini canlandırma konusunda karar verdik” dedi. Kınık, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dün Ukrayna ile görüştük.  Avrupa bölgesinde savaşın olduğu tek yer Ukrayna. Bir öneride bulundular ve biz de destekledik.  Karadeniz’e komşu olan Kızılay ve Kızılhaçların daha önce kurulan ama aktif olmayan birliklerini canlandırma konusunda karar verdik. Artık iki kimliğimiz var ve Avrupa’nın da haklarını savunmamız lazım.”

Andrii Sybiha’dan Ondokuz Mayıs Üniversitesi’ne ziyaret

Ukrayna’nın Türkiye Büyükelçisi Andrii Sybiha, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç’i ziyaret etti. Rektörlük makamında gerçekleşen ziyarette, Ukrayna ve Türkiye arasında üniversiteler düzeyindeki iş birliklerini artırmak amacıyla Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç ve Ukrayna büyükelçisi Andrii Sybiha karşılıklı fikir alışverişinde bulundu.

Foto – OMU

Büyükelçi Sybiha Samsun’u çok beğendiği belirterek, “Ortak üniversiteler bulup eğitim alanında iş birlikleri yapmamızı diliyorum. Mesela uçak mühendisliği alanında Ukrayna çok ileridedir. Diğer alanların yanında bu alanda da iş birlikleri yapabiliriz. Sizi de mutlaka Ukrayna’ya bekliyorum.” dedi.

Büyükelçi Andrii Sybiha’dan Samsun’a iş birliği ziyaret

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha, Samsun Valisi Osman Kaymak’ı makamında ziyaret etti. Ukraynalılar Derneği Samsun Şubesi’nin açılışı ve çeşitli temaslarda bulunmak üzere kente gelen Sybiha, Vali Kaymak’ı ziyaret ederek Valilik Şeref Defteri’ni imzaladı. Ziyaretten duyduğu mutluluğu dile getiren Kaymak, Samsun’da Ukraynalılar Derneği’nin kurulmasının ilişkilerin geliştirilmesine katkı sağlayacağını vurguladı.

Foto – samsun.gov.tr

Kaymak, “İlimizde Ukraynalılar Derneği’nin kurulmasından çok mutlu oldum. İlimizde dernek kuracak kadar Ukraynalı var ki bir araya gelmişler. Bizim de elimizden gelen desteği göstereceğimizden şüpheniz olmasın. Kırım’ın bağımsızlığı bizim için çok önemli. Bu konuda devletimizin tutumu açıktır. İnanıyorum Ukrayna ile ilişkilerimiz daha da gelişecektir.” ifadelerinde bulundu.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha ise ziyaretlerin amacının bölgeler arası iş birliğini artırma çabası olduğunu söyledi. Andrii Sybiha, iki iş dünyası arasındaki iletişimi sağlayabilmek için Ukrayna’dan Samsun’a iş bağlantıları ve teklifleriyle geldiklerini aktardı.

Kanada, Ukrayna’yı desteklemeye hazır

Kanada Dışişleri Bakanı Chrystia Freeland Ukrayna halkının yakın ilişkiler içerisinde olduğu Kanada’ya güvenebileceğini belirtti.

Sözlerine Kırım ile ilgili görüşlerini belirterek devam eden Chrystia, “Hükümetimiz Ukrayna halkının ve Ukrayna toprak bütünlüğünün korunmasından yana, Rusya’nın yasadışı ilhakını, devam eden şiddeti ve doğu Ukrayna’da süregelen ayrılıkçı fikirleri kınıyoruz” dedi.

12 Dev Adam Ukrayna’ya geliyor

Türkiye ve Ukrayna A Milli Basketbol Takımları, 2019 FIBA Dünya Turnuvası Avrupa Elemeleri B Grubu’nda 26 Kasım’da Kiev’de mücadele edecek. Kiev’de “Palats Sportu” spor salonunda oynanacak karşılaşmanın bilet fiyatları 60-700 grivna arasında değişiyor. Karşılaşma 18.00’da başlayacak.