AB Heyeti, Abdullayev’in Kırım’daki hak ihlallerini kınadı

0
1736

AB Ukrayna Delegasyonu, Kırım Tatarlarının tüm hak ihlallerini kınamaya devam ediyor ve özellikle Delegasyonun Facebook sayfasında, Simferopol gözaltı merkezinde tutulan Uzeir Abdullayev’in sağlık durumuyla yakından ilgileniyor.

Bu bağlamda, AB Delegasyonu AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini’nin Avrupa Konseyi adına Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sevastopol kenti (16 Mart 2018) adına yaptığı Deklarasyon’u hatırlattı.: “Kırım Tatarlarının hakları, Kırım Tatar medya kuruluşlarının kapatılması, Meclis faaliyetlerinin yasaklanması, kendi kendilerini yöneten organları ve liderlerinin ve topluluk üyelerine yapılan zulüm ve insan hakları ağır biçimde ihlal edildi. Tatarlar, Ukraynalılar ve yarımadanın tüm etnik ve dini toplulukları, kültürlerini, geleneklerini, eğitim ve kimliklerini sürdürme ve geliştirme imkânını sağlamalılar. ”

Rapora göre AB, yarımadada uluslararası insan hakları standartlarına tam uyum çağrısında bulunuyor. Bölgede zorla kaybetmeler, işkence ve öldürmeler gibi tüm insan hakları ihlalleri ve vakaları kapsamlı bir şekilde araştırılmalıdır. Uluslararası insan hakları aktörleri için Kırım ve Sivastopol da dahil olmak üzere Ukrayna’nın tüm bölgelerine tam, ücretsiz ve sınırsız erişim sağlanmalıdır. AB, 19 Aralık 2017 tarihinin 72/190 sayılı UNGA Kararını hatırlatıyor ve Rusya Federasyonu’nun yürürlükteki uluslararası insancıl hukuk kapsamındaki yükümlülükleri de dahil olmak üzere tam olarak uygulanmasını istiyor.