Kiev’de Ukrayna–Türkiye ekonomik ilişkileri tartışıldı

0
1979

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) bünyesindeki Türkiye-Ukrayna İş Konseyi ile Ukrayna Sanayi ve Ticaret Odası’nın Kiev’de düzenlediği konferansta iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkiler ile yatırım imkanları ele alındı.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nun (DEİK) girişimleri ile, DEİK / Türkiye – Ukrayna İş Konseyi ve Ukrayna Sanayi ve Ticaret Odası’nın (UCCI) düzenlediği konferans, iki ülkenin iş çevrelerini bir araya getirdi.

Konferansa, Türkiye Cumhuriyeti Kiev Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere, Kiev Ticaret Müşaviri Haydar Koçak, Ukrayna Altyapı Bakan Yardımcısı Viktor Dovgan, Ukrayna Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakan Yardımcısı Mihail Titarçuk, Ukrayna Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Gennadiy Çijikov, Turkcell’in Ukrayna’daki iştiraki Lifecell’in Genel Müdürü İsmet Yazıcı, Türkiye Ukrayna İş Konseyi Başkanı Rasim Bekmezci, Ukrayna’daki Türk sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri; Mete Karaer (Türkiye Ukrayna Sanayiciler ve İşadamları Birliği) ve Evren Damyan (EkoAvrasya Derneği) ile Ukraynalı ve Türk iş çevrelerinden isimler, Ukraynalı politikacılar ile yerel ve yabancı basın kuruluşlarının temsilcileri katıldılar.

Kiev Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko’nun, Türkiye ile ilişkilere önem verdiğini ifade ederek, “Bunu 3 Kasım’da Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile Ukraynalı mevkidaşı Petro Poroşenko’nun bir araya geldikleri görüşmede çok açık bir şekilde gördük. Ardından Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu, Odessa ziyaretinde Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin ile çok verimli görüşmeler yaptılar. Orada bir kere daha ilişkilerimizin stratejik boyutunu ve iş birliği iradesini ortaya koydular.” diye konuştu.

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko’ya kısa süre önce güven mektubunu sunma imkânı buldum diyen Büyükelçi, “Güven mektubumu sunarken Sayın Devlet Başkanı, Türkiye ile ilişkilere verdiği önemi ve Sayın Cumhurbaşkanımıza yönelik dostane hisselerini dile getirdi. İkinci bir konu olarak da serbest ticaret anlaşmasının önemini vurguladı.” dedi.

Türkiye’nin “insani ve girişimci dış politika” izlediğini belirten Güldere, açıklamalarına şöyle devam etti:

“Ekonominin bir kanadı ticaret. Biz Ukrayna’nın potansiyeline inanıyoruz. Ukrayna’nın şu an üçüncü ticaret partneriyiz. Ukrayna ile ticaret hacmimiz 4 milyar dolar. Ama maalesef arzu ettiğimiz yerde değiliz. Cumhurbaşkanlarımızın da koyduğu 10 milyar dolar hedefine yürümeyi istiyoruz. Bunu yapabilecek potansiyele sahibiz, çünkü Türkiye ile Ukrayna ekonomileri pek çok açıdan birbirlerini tamamlıyorlar.

Türkiye-Ukrayna İş Konseyi Başkanı Rasim Bekmezci ise, yaptığı açıklamada STK’nın önemini vurgulayarak; “2014 senesi sonrası Ukrayna’da gerçekleştirilen reform sürecini yakından takip ediyoruz, yenilenen güçlü Ukrayna’nın bölgemiz istikrarı için öneminin bilincindeyiz.” diye konuştu.

Ukrayna ile Türkiye’nin çok üst düzeydeki ilişkilerine ve stratejik partnerliğine rağmen iki ülkenin ticaret hacmini istenen seviyelerde olmadığını belirten Bekmezci, “Senelerdir hep sözde kalan Serbest Ticaret Anlaşması (STA) bir türlü hayata geçirilemiyor. Ukrayna’nın son dört yılda birçok ülke ile STA sürecini tamamlamasına rağmen, Türkiye ile maalesef sonuca ulaşılamadı.” dedi.

Turkcell’in Ukrayna’daki iştiraki Lifecell’in Genel Müdürü İsmet Yazıcı, Lifecell’in uzun yıllar Ukrayna pazarında olduğunu ve ülkedeki Türk yatırımlarının çok büyük kısmını sağladığını söyleyerek, iki ülkenin birbirine olan yakınlıklarının, dostane ilişkilerinin birçok toplantıda dile getirildiğini ancak artık, sorunların çözümüne yardım edecek somut adımlar da görmek istediklerinin altını çizdi.

Türkiye ile Ukrayna arasındaki ekonomik iş birliği potansiyeline vurgu yapan Ukrayna Altyapı Bakan Yardımcısı Viktor Dovgan, Türk şirketlerine Ukrayna’da daha fazla yatırım yapma çağrısında bulundu.