Ukrayna, doğalgaz üretiminde dünyanın en iyi teknolojilerini bekliyor

0
1588

18 Aralık günü Kiev’de gerçekleşen hükümet toplantısında Ukrayna’nın doğalgaz üretim miktarındaki azalmadan ve bunun önüne geçmek için alınması gereken önlemlerden bahsedildi.

Salı günü gerçekleşen hükümet toplantısında konuşan Ukrayna Başbakanı Vladimir Groysman, Ukrayna’nın doğalgaz kaynakları için “Ukrayna’da doğal gaz üretimi, ABD, Almanya ve Çek Cumhuriyeti’nden en iyi teknolojileri çekmek için mümkün olduğunca açık olmalı.” ifadelerini kullandı.

Ülkedeki gaz kaynaklarıyla alakalı konuşmasına devam eden Groysman, “Devlete tam kapasite gaz temin etmek, bizim için çok önemli. Çünkü bu, ülkemizdeki durumu ve fiyat düzenini sistematik olarak şekillendirecek bir konudur. Biz bu konuda mümkün olduğunca açık olmalıyız ki Çek Cumhuriyeti, ABD ve Almanya’nın en iyi teknolojileri Ukrayna’ya gelsin.” dedi.

Başbakana göre, hükümetin stratejik görevi, gaz üretimi konusunda Ukrayna’ya yatırımlar çekmek ve üretim miktarlarını artırmaktır.

Ukrayna Doğalgazının Durumu 

Öte yandan, Ukrayna Enerji ve Kömür Endüstrisi Bakanı Ihor Nasalyk, Ukrayna’nın doğalgaz üretiminin 2018’in ilk yarısında % 1 oranında azaldığını, UkrGasVydobuvannya anonim şirketinin hedef planı gözden geçirdiğini ve planladığı hacim miktarını 500 milyon metreküp oranında azalttığını belirtti.

Bakana göre, petrol ve doğalgaz sektöründeki özel ve yabancı yatırımların cezbedilmesi, yerli üretimdeki verimin arttırılması konusunda önemli bir adım olarak kendini gösteriyor.

Ukrayna hükümeti geçtiğimiz aylarda petrol ve doğalgaz üretim sektöründe üretim paylaşım anlaşmalarının sonuçlanması için 12 ihale yapılacağını duyurmuştu.