Donbas’taki gerilimin iç yüzü

0
1635

Rusya, Ukrayna’da askeri gerilimi tırmandırmak ve istikrarı bozmak için bir bahaneler yaratmaya çalışıyor. Bunun için agresif bir dezenformasyon kampanyası yürüten Kremlin, çok önceden geliştirilen bir senaryoyu uygulamaya çalışıyor. Bugünlerde işgal altında olan Luhansk ve Donetsk bölgesindeki olaylar, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı yürüttüğü hibrit savaşın bir parçası.

Luhansk ve Donetsk bölgesinde bir askeri çatışma çıkmasının sadece Rusya Federasyonu ve onun desteklediği sözde cumhuriyetlerinin liderlerin çıkarlarına hizmet edeceği açık. Bu nedenle Rusya Federasyonun desteklediği militanlar, kendi çıkarlarına ulaşmak için Ukrayna’yı mesnetsiz iddialarla suçlayarak her türlü provokasyona başvurabilirler.

Rusya destekli militanların, Ukrayna ordusunun işgal altında olan Donetsk ve Luhansk bölgelerine yönelik bir saldırı operasyonu başlatacağına dair iddiaları, çıkacak olası krizde kendilerini haklı gösterme çabasının açık bir sonucu.

Rusya, kontrolü altındaki yasadışı silahlı gruplar aracılığıyla, Ukrayna ordusunu sivilleri bombalamakla suçlamak için Ukrayna Silahlı Kuvvetlerini ateşe karşılık vermeye zorluyor. Bu amaçla Rusya’nın askeri müdahalesine bahane yaratmak için militanlar, kendi topçu sistemlerini yerleşim yerlerine yakın kurup Ukrayna ordusunun mevzilerine ateş ediyorlar.

Bu tacizlere ek olarak Rusya Federasyonu, Ukrayna’yı ve Ukrayna Silahlı Kuvvetlerini uluslararası düzeyde gözden düşürmek için Ukrayna ordusu tarafından işgal altındaki topraklardaki yerleşim yerlerinin bombalandığını iddia eden yalan haberleri düzenli olarak yayıyor.

Geçtiğimiz hafta Donbas’taki Rus işgal yönetimleri, bir casus belli (Türkçe “savaş nedeni”) yaratmak için sivillerin tahliyesini organize etti. Bu süreçte bu militan grupların sivilleri öldürmeyi amaçlayan ve Ukrayna ordusunu suçlayan terör saldırıları düzenleme olasılığı da göz ardı edilmemeli.

Rus özel servisleri, Rus işgali altındaki bölgelerde hem sivil hem de sanayi altyapılarına yerleştirdiği bomba düzenekleri ile ileride bu önemli altyapıları ve tesisleri patlatmayı ve kullanılmaz hale getirmeyi planlıyor. Bu adımlar, işgal altında olan Donetsk ve Lohansk bölgelerinde, durumu istikrarsızlaştırmayı ve Ukrayna’yı terör saldırılarıyla suçlamak için zemin oluşturmayı amaçlıyor.

Rus medyası, ileride yaşanacak bu yöndeki olası gelişmelere şimdiden inanılırlık katmak için, Ukraynalı sabotaj gruplarının Horlivka yakınlarındaki kanalizasyon arıtma tesislerinde klor tanklarını ve Stırol tesisindeki Donbas su boru hattındaki amonyak depolama tanklarını havaya uçurma girişimleri hakkında sahte haberler yaydı.

Kremlin, işgal altında olan Donetsk ve Luhansk bölgelerinde “Ukrayna’nın Rusça konuşanlara yönelik soykırım yapması” ve “Ukrayna’nın saldırısı” konulu sahte haberlerle, NATO’nun Rus saldırganlığına karşı etkili bilgilendirme kampanyasına karşı koymayı amaçlıyor.

Bu sahte haberlerle Rusya, Ukrayna’ya karşı büyük ölçekli bir saldırı operasyonu yürütmek için bir zemin ve bahane yaratmaya çalışıyor. Önemli olan Rusya ordusunun bu saldırıyı sadece Donbas’ta değil diğer bölgelere de yapmayı planlıyor olması.

Donbas, Rusya’nın dış politikasında hâlâ önemli bir sorun ve olmaya devam ediyor. Putin, Ukrayna hükümetine ve toplumuna baskı yaparak, Ukrayna’yı Donbas’ın işgalini tanımaya ve Ukrayna’yı Batı dünyasından tecrit etmeye zorlamak için askeri saldırıya başvuruyor.

Resim: Ukrainform