Ukrayna Milli Bayrak Günü Ankara’da kutlandı

0
2485

23 Ağustos, Ukrayna’da Bağımsızlık Gününden bir gün önce kutlanan Milli Bayrak Günü için Ankara’da bayrak çekme töreni düzenlendi.

Ukrayna Ankara Büyükelçiliği önünde bugün kutlanan Ukrayna Milli Bayrak günü kutlamaları çerçevesinde Ukrayna’nın Milli marşı okunarak, bayrak çekme töreni düzenlendi. Törene, Ukrayna Büyükelçiliği çalışanları, ayrıca Ukrayna Derneğinin, Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneğinin ve Ukrayna Dostluk ve Yardımlaşma Derneğinin temsilcileri katıldı.

Tören sırasında Ukrayna Elçi vekili Nataliia Lopatina konuşması sırasında şunları söyledi:

“Sarı mavi bayrağımızın kimliğimizin, genetik kodumuzun bir parçası olduğunu, bu renkler gibi hayatsever ve iyimser, kendi verimli topraklarında çalışmayı seven bir halkın sembolü olduğunu anlıyoruz. Aynı zamanda, yakındarda hem bağımsızlığımıza hem bayrağımıza saldırdığını gördük ve onlar için mücadele etmemiz gerektiğini anladık.
Şimdi, eskiden de olduğu gibi bayrak deyince aklımızda derin mavi gökyüzünün altındaki geniş tarlalar canlanıyor. Ama sadece onlar değil. Şimdi, Kırım ve Donbas’ta işgalcilerin indirdiği ve bizim geri almamız gereken bayraklar da gözlerimizin önüne geliyor. İlovaysk, Zelenopillya, Saur-Mohyla ve Debaltsevo cephelerini geçen bayraklar gözlerimizin önüne geliyor. Bayrağımızı ve bayrak için hayatlarını feda edenleri anıyoruz”. 

Törene gelen Türk misafirler, Ukraynalılarla birlikte kutlama mesaji söylediler.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi  kişisel Twitter sayfasında yaptığı açıklamada, “Bizim bayrağımız ulusal ruhun ve ulusun özgürlüğünün bir sembolüdür. Mutlu Ulusal Bayrak Günü!” ifadelerini kullandı.

Ukrayna’nın ulusal bayrağı ilk olarak 1918 yılında kabul edilmiş, SSCB döneminde milliyetçilik simgesi olarak görülerek yasaklanmıştı.

Bugünkü bayrak ise 1992 yılında Ukrayna’nın bağımsızlığını kazanmasının ardından yeniden kabul edilmişti.

Eski Ukrayna Cumhurbaşkanı Leonid Kuçma (1995- 2005) 23 Ağustos 2004 tarihinde Ukrayna Bayrak Günü olarak ilan eden kararı imzalayınca Ukrayna Bayrak Günü ülke genelinde kutlanmaya başlandı. Sarı ve mavi renklerden oluşan Ukrayna Bayrağı’nda alttaki sarı renk, buğday tarlalarını (refahı) üzerindeki mavi renk ise gökyüzünü (barışı) temsil ediyor.