Zelenskıy: Ukrayna uluslararası alanda kabul görmüş sınırları içerisinde kalacak

0
1332

Ukrayna Devlet Başkanı Volodımır Zelenskıy, Rusya’nın kendi kendini ilan eden “Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetlerinin” “bağımsızlığını” tanımasının ardından Ukraynalılara seslendi. Ukrayna Devlet Başkanı, Rusya’nın son eylemlerini açık bir şekilde Ukrayna’nın egemenliğinin ve toprak bütünlüğünün ihlali olarak nitelendirdi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodımır Zelenskıy, Rusya Federasyonu’nun işgal altındaki Donetsk ve Luhansk bölgelerinin “bağımsızlığını” tanıması kararıyla ilgili Ukraynalılara acil bir açıklama yaparak çağrıda bulundu. Ülkesinin müttefiklerinden “açık ve etkili” adımlar beklediğini söyledi.

Volodımır Zelenskıy uzun zamandır her şeye hazır olduklarını ifade ettiği konuşmasında, Rusya Federasyonu’nun tüm açıklamalarına ve eylemlerine rağmen Ukrayna’nın sınırlarının değişmeyeceğinin altını çizdi.

Rusya’nın verdiği son kararla 2014 yılından beri işgal altındaki Donbas bölgesindeki birlikleri yasallaştırdığı konusunda açıklamalarda bulunan Volodımır Zelenskıy:

“Ukrayna, Rusya Federasyonu’nun son eylemlerini açıkça devletimizin egemenliğinin ve toprak bütünlüğünün ihlali olarak nitelendiriyor. Tüm sorumluluk Rusya’nın siyasi liderliğine aittir.” dedi.

Zelenskıy, Putin’in kararının Rusya’nın Minsk anlaşmalarından tek taraflı olarak çekilmesi ve Donbas’taki ihtilafa barışçıl bir çözüm bulmak için tasarlanan “Normandiya Formatı” dahilindeki kararları görmezden gelmesi anlamına gelebileceğini de sözlerine ekledi.

Devlet başkanı Birleşmiş Milletler Şartı’na uygun olarak Ukrayna’nın bireysel ve toplu olarak kendini savunma hakkını saklı tuttuğunu ifade etti. Diplomasiye bağlı olduklarını ve sadece onu takip edeceklerini ifade ettiği konuşmasında:

“Hiçbir provokasyona boyun eğmiyoruz. Sınırlarımız güvenli bir şekilde korunmaktadır. Ortaklarımız bizi destekliyor. Saldırganların provokasyonları ile saldırıları açıkça ayırt edebiliyoruz.” açıklamalarında bulundu.

Rusya Federasyonu’nun tüm açıklamalarına ve eylemlerine rağmen Ukrayna’nın uluslararası alanda kabul görmüş sınırları içerisinde kalacağının altını çizerek, sakinliğini koruyan ve kendinden emin olan vatandaşlarına teşekkürlerini iletti.