Taras Şevçenko doğumunun 207. yıl dönümünde anılıyor

0
5228

Geride bıraktığı eserleri ile Ukrayna edebiyatının ve ulusal kültürünün temel taşlarını oluşturarak dünya edebiyatında önemli yeri bulunan, hümanist şair, yazar ve ressam Taras Şevçenko (Шевченко Тарас Григорович), doğumunun 207. yıl dönümünde anılıyor.

Modern Ukrayna dili ve edebiyatının temel taşlarını oluşturan, Ukraynalı hümanist şair, ressam ve düşünür Taras Şevçenko’nun doğumunun 207. yıl dönümünde ünlü sanatçı hakkındaki yazımızı siz değerli okurlarımız için hazırladık.

Ukraynalı şair, sanatçı ve düşünür Taras Şevçenko, Kiev’in Morintsi köyünde köle olan bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiş ve küçük yaşta yetim kalmıştır. Köydeki diğer okuma bilenlerden okumayı öğrenen ve zaman buldukça resim yapmaya başlayan Şevçenko, P. Engelhardt’ın kendisine hizmet etmiştir.

Engelhardt, Şevçenko’nun sanatsal yeteneklerini fark etmiş ve onu Petersburg’da ressam V. Şiriaev’in yanına 4 yıl boyunca çırak olarak göndermiştir. Şevçenko burada Ukraynalı sanatçı İvan Soşenko ve 5 Mayıs 1838’de Şevçenko’nun özgürlüğünü satın alacak olan profesör Karl Briullov ile tanışmıştır. Karl Briullov, Şevçenko’yu özgürlüğüne kavuşturmuştur. Aynı yıl Briullov rehberliğinde öğrenciliğe başlayan Şevçenko, Sanat Akademisi öğrencisi olarak derslere başlamıştır.

Taras Şevçenko (Тарас Григорович Шевченко)

Taras Şevçenko’nun 18 Nisan 1840’ta sadece Ukrayna edebiyatı tarihinde değil, aynı zamanda Ukrayna halkının bilincinde de büyük önem taşıyan ‘Kobzar’ adlı ilk şiir koleksiyonu ortaya çıktı. Şevçenko’dan sonraki nesilden en çok bilinen Ukraynalı şair İvan Franko, Taras Şevçenko’nun ‘Kobzar’ adlı eseri için “Kobzar onun anlaşılır taze, temiz, su gibi akıcı anlatımını ortaya çıkarmıştır. Onun sanatsal anlatımındaki berraklık, derinlik ve zariflik daha önce Ukrayna yazarlarında görülmemiştir.” der.

Eserleri ve kendisi Ukraynalılar tarafından çok sevilen Taras Şevçenko’nun hayatı sürgünlerde, kamplarda ve hapishanelerde geçmiş, yaşadığı talihsiz, acılı hayatı Ukrayna edebiyatında tarifsiz bir etki yaratmıştır.

“Kobzar” isimli ilk şiir koleksiyonu

Taras Şevçenko Ukrayna’nın dünya edebiyatında yer almasını sağlayan en önemli şairlerden biridir. Eserleri Modern Ukrayna Edebiyatı’na temel olmuştur. Onun şiirleri Ukrayna’nın ulusal bilincinin gelişmesine büyük katkı sağlamıştır. Ve onun etkisi birçok alanda, edebiyatta, entelektüel yaşamda ve geleneksel yaşamda hala hissedilmektedir.

Romantizm akımından etkilenen Şevçenko, yaşamını çevreleyen sorunlar ve bunlara ilişkin fikirlerle, geçmişi anlayıp geleceği yönelik etkileri fark edebilen bir vizyonla kendi tarzını oluşturmuştur.