Ukraynalı ailelere “sıcak kredi” programı

0
1517

Ukrayna Başbakan Yardımcısı ve Bölgesel kalkınma, İnşaat, Konut ve Ukrayna Kamu Hizmetleri Bakanı olan Hennadiy Zubko, şuana kadar yaklaşık 600.000 Ukraynalı ailenin, “sıcak kredi” adlı enerji verimliliği programından yararlandığını söyledi.

Kredi hakkında açıklamada bulunan Zubko, “Yaklaşık 600.000 Ukraynalı aile “ sıcak kredi ” programından şimdiden yararlandı. Buna paralel olarak, enerji tasarrufu önlemlerinin eş finansmanına % 10 ile % 30 arasında destek sağlayan 140 belediye programının yanı sıra Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası tarafından finanse edilen IQEnergy programı da kredi desteğine katkıda bulunuyor. Krediye başvuran aileler, konutlarının yalıtımı ve modernizasyonu için satın aldıkları malzeme maliyetinin % 35’ni geri alabiliyor. ” açıklamasında bulundu.

Ayrıca Bakan, bu tür programların enerji maliyetlerini optimize etmeye katkıda bulunduğunu; ancak bu konuyu ele almak için sistematik bir yaklaşım sağlamadıklarını belirtti. “Sonuç olarak, devlet kayda alınan bütün fonların faaliyet alanını tahmin edemez” dedi. Bakana göre, Enerji Verimliliği Fonu’nun başlatılması, konutlara tamamen farklı bir enerji modernizasyon seviyesi sağlayacak.

Ukrayna genelindeki enerji verimliliğini ele alan Bakan, “Ülkedeki enerji verimliliği reformunun başarılı bir şekilde uygulanması için “sıcak kredi” programı kilit bir araçtır.” dedi.

“Sıcak Kredi” Programı

“sıcak kredi” programı hanehalkının enerji verimliliğini arttırmayı sağlıyor. Devlet, program katılımcılarına krediyle satın alınan malların maliyetinin % 20 ile 35’ini geri ödüyor. Enerji verimliliği önlemleri arasında binaların yalıtımı, su ve ısı sayaçlarının montajı, termostatik regülatörlü ısıtıcılar, camların değiştirilmesi, aydınlatmanın modernizasyonu ve diğer şeyler bulunuyor.