Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko: “Rus saldırganlığı Ukraynalılar için günlük bir gerçeğe dönüştü”

0
2349

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu nedeniyle New York’ta bulunan Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko BM genel kurulunda önemli açıklamalarda bulundu.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Ukraynalılar, sadece kendi topraklarını korumak için değil aynı zamanda dünyayı Rusların yeni emperyalist saldırılarından korumak için Rusların silahlı saldırılarında hayatlarını kaybettiklerini belirtti.

Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko yaptığı açıklamada; “Moskova, Ukrayna’yı yalnızlaştırıyor. Hapishanelerindeki vatanseverlerimize işkence yapıyor. 1.5 milyon üzerinde insan ülke içerisinde yerinden edildi. Rusya, Ukrayna topraklarını da zehirliyor ve yalnızca işgal altındaki Kırım’da değil aynı zamanda Donbas’ta da çevre felaketine neden oluyor. Ukrayna demokratik değerlere ve kurallara dayanan özgür dünyayı desteklemek ve yaşamak için çok büyük bir karar verdi. Rusya bu karar için Ukrayna’yı cezalandırıyor; öldürüyor, evleri yıkıyor ve endüstriyel ölçekte yalanlar söylüyor. Biz, Ukrayna topraklarını ve özgürlük seçimimizi savundukça, yeniden dünyayı bölmeye istekli yeni-emperyalist iktidar karşımıza çıktığı sürece – Özgür Dünya’yı savunuyoruz.” dedi.

Rusya’nın son zamanlarda insan trajedisini çoğaltarak devam ettirdiğinin altını çizerek belirten Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko binlerce ölüme, yıkıma, göçe ve insanların acı çekmesine neden olan Rus saldırganlığının dört yıldır Ukraynalılar için günlük bir gerçek olduğunu ifade ederek, değerlerin ve ilkelerin kökleştiği uluslararası hukukun tüm organları ve sözleşmesi bir veto ülkesi tarafından ihlal ediliyorken Birleşmiş Milletler’in sessiz kalmaması gerektiğini vurguladı.

Çeviri: Ataberk Üret