Ukrayna ve Türkiye liderleri arasında kapsamlı görüşme

0
1627

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Başkan Recep Tayyip Erdoğan ile BM Genel Kurulunun çalışmalarına katılımın bir parçası olarak bir araya geldi.

İki ülkenin devlet başkanları, Ukrayna ve Türkiye arasındaki politik diyaloğun en üst düzeyde güçlendirilmesi de dahil olmak üzere stratejik ortaklığın daha da geliştirilmesi için ortak ilkeleri teyit ettiler. Bu bağlamda, Ukrayna-Türkiye-Azerbaycan biçiminde üçlü bir toplantının yanı sıra Ukrayna-Türkiye Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey’in düzenli toplanması konusunda bir dizi pratik düzenlemeye ulaşıldı.

Taraflar, Birleşmiş Milletlerdeki işbirliğinin yanı sıra iki ülke arasındaki ticaret, ekonomi, yatırım, sağlık sektörleri arasındaki işbirliğinin durumu ve beklentileri de dâhil olmak üzere geniş kapsamlı görüşmelerde bulundular.

Ayrıca Ukrayna ile Türkiye arasındaki serbest ticaret anlaşmasının imzalanması için hazırlıkların tamamlanmasının önemine özel vurgu yapıldı.

Ukrayna, Türk tarafının Kırım Tatar halkının haklarını daha fazla savunmaya istekli olmasının yanı sıra Özerk Kırım Cumhuriyeti’ndeki Rus işgalinin tanınmaması ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü desteklemede değişmeyen durumuyla ilgili net bir sinyal aldı.

Ukrayna devlet başkanı ayrıca, Türk mevkidaşından Kremlin’in Ukrayna vatandaşı siyasi tutsakları serbest bırakması için destek ricasında bulundu.

Çeviri: Ataberk Üret