Rusya, Ukrayna’yı kışkırtmaya devam ediyor

0
1553

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Kiev’de Ukrayna Silahlı Kuvvetleri üst düzey yetkilileriyle yaptığı görüşmede Rusya Federasyonu’nun Ukrayna sınırına İskender taktik füze sistemlerini konuşlandırdığını söyledi.

Petro Poroşenko (Petro Poroshenko) toplantıda, “Sınırlarımız yakınında iskender sistemleriyle donatılmış füze birimleri kuruluyor ve konuşlandırılıyor.” ifadelerini kullandı ve Rusya’nın, Batı ve Güneybatı sınırlarında bahsi geçen saldırı füzelerini konuşlandırmasının savunma amaçlı olmadığını söyleyerek Rus saldırganlığına dikkat çekti.

Poroşenko, “Bu güçlerin askeri saldırıya yönelik olduğunu biliyoruz ve Kremlin’in hazırlanıyor olduğu şey de tam olarak bu.” ifadelerini kullanarak, “top yekûn bir savaş tehdidi beyan edilmiyor. Biliyoruz, bu savaş özellikle mevcut düşmanın askeri hazırlıkları ışığında gerçektir. Yapılan hazırlıklar ise, işgal altındaki Kırım topraklarında ve Ukrayna’nın sınırında bulunan Smolensk, Voronej, Belgorod, Rostov bölgelerinde yapılıyor.” dedi.

Ayrıca, Poroşenko, Rusya’nın bölgede yeni askeri kuvvetler konuşlandırarak olası işgal potansiyelini artırdığına dikkat çekti ve Rusya’nın işgal planının Ukrayna’nın da ötesini kapsadığını sözlerine ekledi.