Ukrayna 28. Bağımsızlık Günü’nü kutluyor

0
1821

Ukrayna’nın Bağımsızlığının 28. yıldönümü çerçevesinde başkent Kiev’de düzenlenecek olan resmi kutlamalar yoğun katılım ile başladı.

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de, “Onur Yürüyüşü ve Vatan Savunucuları Geçit Töreni” yapılıyor.

Yapılan törene katılım yoğun olurken, birçok kişi Taras Şevçenko Üniversitesinden Bağımsızlık meydanına doğru yürümeye başladı.

Yürüyüş, Bağımsızlık Meydanından hayatlarını kaybeden askerleri anısına yapılacak ayine katılmak üzere Mihaylovskaya Meydanına kadar devam edecek.

28. Bağımsızlık Günü’ne özel farklı etkinlikler düzenlenecek

24 Ağustos 2019 tarihinde, devlet ve kent yetkililerin katılımıyla Bağımsızlık Meydanında ve Semavi Yüz Kahramanları sokağında kutlama etkinlikleri yapılıyor.

Ayrıca, Ukrayna bağımsızlığı için mücadele edenlere,  sırasında ve Donbas’ta hayatını kaybeden Ukraynalı askerlerine ve ünlü Ukraynalılar anıtlarına çiçek bırakılması planlanıyor.

Bunun dışında “Vışivankalı Koşu” (Vışivanka, Ukrainlerin geleneksel işlemeli gömleği) etkinliği, “Hayal Haritası 2019” festivali, “Birlik Ukrayna” eylemi düzenlenecek.

Daha önce Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, 24 Ağustos Bağımsızlık Günü’nde bu yıl askeri geçit töreninin düzenlenmeyeceğini duyurmuştu. Ukrayna Bağımsızlık Gününde, geleneksel olarak yapılan askeri geçit töreni yerine bu yıl “Haysiyet Yürüyüşünün” düzenleneceği öğrenildi.