Ukrayna ile Türkiye arasında yeni ticaret anlaşmaları yolda

0
1520

Ukrayna ve Türkiye, ekonomik ilişkileri iyileştirmek, ticari birlikteliği arttırmak ve iş dünyasındaki sorunların üstesinden gelmek için iki ülkenin iş dünyası ve hükümet temsilcilerinin katılımıyla benzersiz bir  platform oluşturdu.

Ukrayna Başbakan Birinci Yardımcısı Stepan Kubiv, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nun (DEİK) düzenlediği Türkiye-Ukrayna İş Forumu’nun açılışında yaptığı konuşmada, iki ülke arasındaki ilişkilerin son 27 yıl ile sınırlı olmadığını, iki ülkenin diplomatik ilişkilerinin 100 yılı aştığını söyledi.

Ukrayna Başbakan Yardımcısı – Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakanı Stepan Kubiv, Türk iş dünyasının temsilcileriyle toplantısında; “Ukrayna-Türkiye platformu, ekonomik ilişkilerimizin ve Ukrayna-Türkiye diyaloğunun yeni bir tarihsel döneminin başlangıcı oldu. Bu platform, her iki tarafın yetkililerini ve işletmelerini temsil etmeyi amaçlıyor. Bu yönde çalışmaya başladığımızda, ihracat seviyesi önemli ölçüde arttı. Geçen yıl Ukrayna’dan Türkiye’ye yapılan ihracat 2,7 milyar dolar seviyesine ulaştı ve bu yılın ilk yedi ayı içerisindeki miktar ise 1,6 milyar dolardır.” şeklinde açıklamada bulundu.

Bakan, her iki ülkenin yetkilileri ve işletmeleri arasındaki açık diyaloğun, işletme temsilcilerine uzun vadeli planlama ve belirli hedeflerin tanımlanması için bir fırsat sağlayacağından emin olduğunun altını çizdi.

Bakan Stepan Kubiv, “Hem Türkiye ‘de ki Ukraynalı girişimciler için hem de Ukrayna’da ki Türk işletmeler için çok sayıda fırsat var. Fakat rahat şartlar yaratmaya, ilkeleri meşrulaştırmaya, riskleri en aza indirmeye  ve özel sektörü anlamaya ihtiyacımız var.” dedi.

Bakanın Türkiye’ye ziyareti iki gün sürecek. Bu ziyaretle beraber bakan, Türkiye’ye yıl içinde üçüncü ziyaretini gerçekleştirmiş oldu. Ziyaret programı, Ukrayna-Türk iş forumuna katılım, Türk hükümeti ve Türkiye Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nun resmi temsilcileri, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Genel Sekreteri (KEİ), Ukrayna-Türk İş Konseyi ve Ukrayna topluluğu temsilcileriyle toplantıları içeriyor.