Ukrayna’da Mart ayı dolu dolu geçecek

0
2574

Mart ayında Ukraynalıları, Devlet Başkanlığı seçimi, geleneksel Maslyana tatili, Dünya Kadınlar Günü ve Büyük Oruç olmak üzere dört büyük gün bekliyor.

Baharın ilk ayı, yeni tatiller ve unutulmaz tarihlerle birlikte Ukrayna’ya geliyor. Hadi hep birlikte Ukrayna’da Mart ayında bizleri neler bekliyor bakalım.

Son günlerde sürekli olarak başkanlık seçimleriyle andığımız 2019 Mart ayında, her yıl olduğu gibi bu yılda Ukraynalıları bir dizi tatil ve hatırlanması gereken dikkat çekici tarihler bekliyor.

Tatillerin ilki 4 Mart’ta olacak ve 10 Mart’a kadar devam edecek.

Maslyana

Bu tatil geleneksel olarak Büyük Oruçtan önceki hafta kutlanır. Doğu Slavların halk takviminde, bu tatil kışın ve baharın arasındaki ayrımı işaret eder.

Maslyana kutlamalarının tarihi her yıl değişir ve Paskalya kutlamalarının tarihine bağlıdır. Kutlamaların ana sembolleri, Maslyana korkuluğu, halk festivalleri ve krepler. 2019’da Maslyana 4 Mart’ta başlayacak ve 10 Mart’a kadar sürecek. Maslyana iki döneme ayrılmıştır: kısıtlı Maslyana (Pazartesi – Çarşamba) ve bol Maslyana (Perşembe – Pazar). İlk üç günde ev işlerinizle uğraşabilirsiniz ancak ilerleyen günlerde bunu yapamazsınız

Uluslararası Kadınlar Günü

Uluslararası Kadınlar Günü, kadınların özgürlük ve hak eşitliği mücadelesinde dayanışma günü olarak ortaya çıktı.

Mart 1975’ten bu yana Birleşmiş Milletlerde bu bayramı kutlamaktadır.

1910’da, İkinci Uluslararası Sosyalist Kadın Konferansı, Clara Zetkin’in kadın hakları için mücadelesinde Uluslararası Kadın Dayanışma Günü kurmayı önerdiği Kopenhag şehrinde gerçekleşti.

1911’de, ilk Uluslararası Kadınlar Günü 19 Mart’ta Almanya, Avusturya, Danimarka ve İsviçre’de kutlandı.

8 Mart 1914’te, kadınlar günü,  ABD, İngiltere, Avusturya, Danimarka, Almanya, Hollanda, Rusya ve İsviçre’de olmak üzere sekiz ülkede aynı anda kutlandı.

Günümüzde ise, birçok devlet tarafından 8 Mart, devlet tatili ve izin günü olarak tanınmaktadır.

Büyük Oruç

Büyük Oruç, amacı Paskalya kutlamaları için Hristiyanları hazırlamak olan tüm tarihi kiliselerde ana bir kuraldır.

Büyük Oruç, 40 gün çölde oruç tutan Hz. İsa’nın anısına tutulur. Oruç, 11 Mart’ta başlayıp, 27 Nisan’da sona erecek.

Büyük Oruç, tüm Ortodoks kurallarının en katısıdır. Oruç süresince kesinlikle, yumurta gibi hayvansal kaynaklı ürünlerin tüketimi yasaktır ve yemek sofrasından tamamen çıkartılmıştır. Balık ise bu kuralın istisnası olup sadece belirli günlerde tüketilmesine izin verilmiştir.

Sadece bazı günlerde şarap içilmesine izin verilmesinin haricinde genel olarak Oruç döneminde alkol tüketilmesi yasaktır.

Başka neler mi var?

– 24 Mart, Dünya Tüberküloz Günü

– 30 Mart gecesi, Ukrayna yaz saati uygulamasına geçecek ve saatler bir saat ileri alınacak.

– 31 Martta Ukrayna Devlet Başkanlığı seçimleri yapılacak