Kiev’de bulunan İslami merkezler

0
6954

İnsanlık tarihi boyunca yaşayan tüm inançların kutsal mabetleri oldukça özenli bir şekilde inşa edilmiştir. Diğer tüm dinlerde de benzer olduğu gibi, insan eliyle inşa edilen birer mimari örneği olan camilerde de esasen görünenin çok ötesinde anlamlar yüklüdür. Bizler de Müslümanların hem ibadet edebileceği hem de turistlik amaçlarla ziyaret edebileceği başkent Kiev’de bulunan dini merkezleri siz değerli okurlarımız için ele aldık.

Ukrayna’yı ziyaret eden turistlerin dini ibadetlerini yerine getirmek için kutsal mekân arayışlarına kolaylık sağlamak adına, Kiev’de bulunan dini merkezlerin/camilerin konumlarını, açık oldukları vakitleri, kuruluş tarihlerini ve içerdikleri imkanları yazımızda detaylı bir şekilde ele aldık ve siz değerli okurlarımızla paylaştık.

Kiev’de farklı özelliklere sahip olan ve ulaşımın kolay sağlanabileceği merkezi konumda bulunan 4 dini merkez bulunmaktadır. Dini ibadetlerin kolaylıkla yerine getirilebileceği dini merkezlerin/camilerin isimleri şöyledir; Kiev Türk Camii (Hamidiye Kur’an Kursu), Nivki (Kırım) Mescidi, Er-Rahme Camii, İslam kültür merkezi (El-Raid).

Kiev Türk Camii (Hamidiye Kur’an Kursu)

Kiev Türk Camii (Hamidiye Kur’an Kursu) 2004-2005 yıllarında Kiev’in merkezinde açılmıştır. 2015 yılının Ramazan ayı itibari ile yeni binasında faaliyetlerine başlayan Kiev Türk Camii, 45 kişilik yatılı kapasiteye sahip yatakhaneleriyle talebelerin her türlü ihtiyacını karşılayacak imkâna sahiptir.

Dershaneler, yatakhaneler, yemekhane, mescid, abdestlikler, duş mekânları ve 500 kişilik cemaat kapasiteli halka açık mescidi ile Cumalarda, Ramazan aylarında, Kandil ve Bayramlarda manevi programlar düzenlenmektedir. Cuma hutbesi ve sohbeti diğer camii ve dini merkezlerden farklı olarak Türkçe dilinde yapılmaktadır. Ayrıca Ramazan aylarında her gün halka açık iftar ikramları yapmakta olan camii, cenaze, nikâh, sünnet gibi manevi programları da icra etmektedir.

Öğrenciler için Kur’an Kursu da veren camii, 7/24 faaliyet göstermektedir. Beş vakit namazlar belirlenmiş namaz vakitlerinde cemaatle eda edilmektedir.

Kiev Türk Camii, şehir merkezine yakın olup adres olarak; Stetsenka 12. (вул. Стеценка 12.)’da. Kırmızı hatlı Nivki Metrosundan 5 veya 26 numaralı minibüsler ile yeşil hatlı Srets metrosundan ise 223 numaralı minibüs ile gidilebilecek, 10 dakikalık kısa bir mesafede bulunmaktadır.

Nivki (Kırım) Mescidi

2018 Ramazan ayının öncesinde faaliyetlerine başlayan Nivki Mescidi, 350 kişi kapasiteli halka açık mescidi ile beş vakit namazlar belirlenmiş namaz vakitlerinde cemaatle kılınabilmekte ve Cuma namazları her hafta eda edilmektedir. Ayrıca Ramazan ayı için iftar programları düzenlenmektedir.

Arapça, Kur’an Kerim ve diğer İslami dersler de verilen Nivki Mescidi, her yaş grubu öğrenciler için açıktır.

Merkezi konumda bulunan mescid, Prospekt Peremohi (Galaganivska, 6) adresinde bulunmakta, Kırmızı hatta bulunan Nivki metro istasyonundan yürüyerek 5 dakikalık uzaklıktadır.

Er-Rahme Camii

2000 yılında kurularak faaliyetlerine başlayan Er-Rahme camii, 2011 yılında tam teşkilatlı yapısına ulaşmıştır. 3000 kişilik halka açık mescidi ile 5 vakit namazınızı rahatlıkla kılabilir ve Ramazan ayı için düzenlenen bir birinden güzel iftar programlarına katılabilirsiniz.

Cami bünyesinde kütüphane ve basımhane de mevcut olup, Ukraynaca, Rusça, İngilizce ve Almanca dillerinde Arapça ve Kur’an dersleri gibi İslami bilgiler her kesime yönelik verilmektedir. Arka kısmında çocuklar için oyun parkı bulunan cami küçük çocuklar için de uygun bir ortam sunuyor.

Lukyanivska, 46 adresinde bulunan camiye, mavi hatlı Kontraktova Ploşça metro istasyonundan yürüyerek 15-20 dakikalık süre içerisinde ulaşılabilmektedir.

İslam Kültür Merkezi (El-Raid)

2000 yılında Kiev’de faaliyetlerine başlayan El-Raid camii, 3000 kişilik mescidi ile 5 vakit namazlar halka açık şekilde kılınabilmektedir. Camii bünyesinde Kur-an dersleri de yapılıp hafta sonlarında ise İslami bilimlere yönelik dersler mevcuttur. Diğer cami bünyelerinde de bulunan Ramazan ayı iftar programları da aynı şekilde verilen hizmetler arasındadır.

Diktorovska, 25a adresinde bulunan (El-Raid) İslam Kültür Merkezine, yeşil hatta bulunan Lukyanivska metro durağından, otobüs ve tramvay ile 4 durak (Likarniya durağı) giderek ulaşabilirsiniz.