Baykar Savunma Ukrayna’ya Bayraktar İHA’ların teslimatını gerçekleştirdi

0
1436

Baykar Savunma, Ukrayna’ya Bayraktar TB2 İHA’ların ikinci parti teslimatını çeşitli testlerin yapılması ardından gerçekleştirdi.

Ukrayna Hava Kuvvetlerinin ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla ocak ayında Baykar ile 6 Bayraktar TB2 İHA, 3 yer kontrol istasyonu sistem ve ekipmanlarını kapsayan sözleşme imzalanmıştı. Çeşitli test ve Ukraynalı personelin eğitim faaliyetlerinin tamamlanmasının ardından, mart ayında sahada atış testleri ile ilk teslimatlar gerçekleştirildi.

İkinci parti teslimatlar kapsamında ise Bayraktar TB2 İHA’ları, 21 Ekim 2019’da Ukrayna’nın batısında bulunan Khmelnytskyi eyaletinin Starokostiantyniv Hava Üssü’nde test edildi. 3 hava aracının yanı sıra simülatör, faydalı yük ve kamera sistemleri, yer veri terminalleri, Ukrayna Hava Kuvvetlerine teslim edildi.

Ukrayna Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada, “Testler sırasında uçağın savaş kabiliyeti, maksimum rakım, yörünge uçuş ve inişleri ile ana ve acil durum güç sistemleri test edildi.” dedi.

Teslimatı gerçekleştirilen araçlar, Türkiye’deki eğitimlerini başarıyla tamamlayan askeri personel tarafından kullanılacak.