ABD Dışişleri Bakanlığı Putin’in Ukrayna hakkındaki konuşmasını kınadı

0
2041

Geçtiğimiz günlerde Ukrayna’da ön seçim konuşması yapan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan tepki geldi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in işgal altındaki Ukrayna Kırım’ındaki ön seçim konuşmasına olumsuz bir tepki verdiğini belirterek, Rusya’ya yaptırımların yarımadanın tamamen işgaline kadar yerinde kalacağını hatırlattı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert gerçekleştirmiş olduğu basın toplantısında, “Dört yıl önce bu hafta, Rusya Ukrayna’da gayri meşru girişimi meşrulaştırmak için Ukrayna’da gayrimeşru bir ‘referandum’ yaptı ve Kırım sakinleri ağır silahlı Rus birlikleri tarafından denetim altında oy kullanmaya mecbur kaldılar.” dedi.

heather nauert ile ilgili görsel sonucu

Heather Nauert konuşmasında Rusya’nın, sahte bir referandumda özgür bir seçim yaptığını iddia ettiğinin her zaman güvenilirlikten yoksun olduğunu vurguladı.

Nauert, Bugün Kırım’da yürüttüğü kampanya mitinginde Cumhurbaşkanı Putin, Rusya’nın Ukrayna topraklarına yönelik yanlış iddialarını bir kez daha dile getirdi ve Rus hükümetinin uluslararası düzeni küçümsediğini ve egemen ulusların toprak bütünlüğüne saygısızlık ettiğini söyledi.

Nauert konuşmasında gayri meşru bir “referanduma” ek olarak, Rusya’nın bir dizi başka yükümlülük ve normu ihlal ettiğini ve Ukrayna yarımadasında çok sayıda insan kaybına yol açtığını vurgulamıştır.

Nauert, ABD’nin Rusya’ya ifade özgürlüğü, dernek kurma, din veya inanç özgürlüklerini bastırmaya yönelik girişimlerini durdurmaya çağırdığını vurguladı.

Son olarak Nauert Rusya’ya karşı devam etmekte olan yaptırımlara ilişkin olarak, “Ukrayna’nın uluslararası kabul görmüş sınırları içinde egemenlik ve toprak bütünlüğüne olan bağlılığımızı bir kez daha teyit ediyoruz. Kırım Ukrayna’nın bir parçası ve Kırım’la ilgili yaptırımlar Rusya yarımadasının kontrolünü Ukrayna’ya iade edene kadar yerinde kalacak.” dedi.