Bursa’daki Ukraynalılar Şevçenko’yu andılar

0
2525

9 Mart’ta, büyük Ukraynalı şair, yazar ve toplum eylemcisi Taras Şevçenko’nun doğum gününde Bursa’daki Ukraynalılar Şevçenko’yu andılar. Şevçenko anma günü için Bursa Ukraynalılar Derneği Ukraynaca ve Türkçe olmak üzere iki dilde bildirici ve eğlendirici program düzenledi.

Etkinlik; müzik ve görseller eşliğinde Şevçenko’nun öz geçmişi ile başladı. Ukrayna topluluğu temsilcileri ve Türk misafirlerinden biri T. Şevçenko’nun en çok bilinen şiirlerini okudular. Etkinlik katılımcıları şairin hayatı ile tanışırken en küçük misafirler için resim yarışması düzenlendi. Yarışma ve şiir okumaları bittikten sonra katılımcılar hediye ve teşekkür belgeleri ile ödüllendirildi. Şevçenko’nun hayatı ve eserleri ile tanıştıktan sonra şairin şiirlerinden birinin motifleriyle yapılan kısa çizgi filmi gösterisi düzenlendi. Resmi programın sonunda herkese Ukrayna mutfağı tatlıları ikramı yapıldı.

Bu etkinlik, Bursa Ukraynalılar Derneği tarafından düzenlenen ilk etkinlikti. Şevçenko anma gününe Ukraynalı ve Türk misafirler katıldı. Organizasyona katılan Lidiia Palalı, “Etkinlik çok hoş, dostça bir ortamda geçti. Hem programı hem de ikramı çok beğendik, ikram için ayrıca hamaratlı Valentına hanıma çok teşekkür ederiz. Kendimizi memleketimiz Ukrayna’da gibi hissettik” diye yorum yaptı. Dernek başkanı Viktoriia Borodavchenko, bütün misafirere ve organizasyon ekibine teşekkür etti: “Büyük şairimiz Taras Şevçenko anma gününe geldiğiniz için teşekkür ederim. Gelecek için daha çok planımız var. Sizleri sonraki etkinliklerimizde görmekten mutluluk duyarız. Bu etkinlik organizasyonunda katkıda bulunan herkese ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Sarfettiğiniz çaba ve vaktiniz, yarattığınız sıcak atmosfer, düzenlediğiniz enteresan program, harika dekorasyon ve yaptığınız lezzetli yemekler için size çok teşekkür ederim.