İtalya Büyükelçisi, Donbas krizinin çözümüne tam destek sözü verdi

0
2003

İtalya’nın Ukrayna Büyükelçisi Davide La Cecilia, Minsk barış anlaşmaları uyarınca Doğu Ukrayna’nın Donbas kentindeki krizin çözümüne tam destek sözü verdi.

Büyükelçi Davide La Cecilia resmi Twitter hesabından yapmış olduğu açıklamasında ”İtalya 2018 Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Başkanlık sürecini başlattı. Mins anlaşması dolayınca Ukrayna’da yaşanan krizlere çözüm aramaya yönelik çabalara tam siyasi destek vereceğiz” dedi.

Daha önce bildirildiği gibi 1 Ocak 2018 tarihi itibariyle AGİT başkanlığı görevini yürüten İtalya Dışişleri Bakanı Angelino Alfano, İtalya’nın 2018 AGİT Dönem Başkanlığı için temel önceliğini 11 Ocak’ta Viyana’daki AGİT Daimi Konseyi’ne sunacak.

Angelino Alfano ayrıca yapmış olduğu açıklamasında ”AGİT var olan formatlar ile mevcut yapıyı güçlendirmeye çalışacağız bunlar; Gürcistan’daki 2008 ihtilafının sonuçlarıyla ilgili Cenevre Uluslararası Tartışmaları, 5+2 Transdinyester yerleşim görüşmeleri, Minsk Grubu’nun çalışmaları ve Dağlık Karabağ sorununun çözümünde üç eş başkanının çabaları” dedi. Böylece AGİT Başkanı Angelino Alfano, AGİT’in 2018 yılında uygulayacağı program listesini de paylaşmış oldu.