Ukrayna planları yapanlara lezzetli tavsiyeler

Ukrayna’ya gitmeyi planlıyorsanız ve sizi harekete geçirecek sebepler arıyorsanız bu yazımızda sizlere birbirinden farklı Ukrayna lezzetleri öneriyoruz.
0
7901

Ukrayna’ya gitmeyi planlıyorsanız ve sizi harekete geçirecek sebepler arıyorsanız bu yazımızda sizlere birbirinden farklı Ukrayna lezzetleri öneriyoruz.

Ukrayna mutfağı zengin yemek kültürüyle ziyaretçilerine lezzetli bir dünyanın kapılarını açıyor. Asıl Ukrayna mutfağı ya da başka bir deyişle Milli Ukrayna mutfağı 19.yy ile birlikte oluşmaya başlamış, 20.yy ile birlikte oluşumunu tamamlamıştır.

Et, mantar, sebze ve meyveler ülke mutfağının lezzetlerinde ortak öneme sahipler. Ana öğün olan akşam yemeğinde çorba olmazsa olmazlardandır. Ardından et ya da balık ana yemeği oluşturmaktadır. Salatalar ise sofralarda her zaman bulunmaktadır. Ukraynalılar egzotik et ve baharat karışımında genelde kaçınmaktadır. Ukrayna kahvaltılarında süt, siyah çay, kahve ve meyve suyu tüketilirken. Bunun yanı sıra havyar oldukça sık tercih edilir.

1.Borscht (Borş)

Ukrayna mutfağı denilince akla ilk gelmesi gereken lezzet tabii ki Borş Çorbası. Genel itibariyle Borş çorbasının içinde et (dana ya da domuz), sebze (pancar kökü, lahana, havuç, patates, maydonoz, soğan ve domates) olur. Belirleyici kısmı ise fermante pancar kökü suyudur. Fakat Borş yalnızca bu şekilde yenmez. Özel bir yeme adabı ve kültürü vardır. Birkaç kaşık smetna (Türk yoğurduna benzer ama daha hafif tatlı bir lezzeti vardır.) ve Papmuşka (sarımsak soslu küçük ekmekler) bu sıcak çorbanın yanına mutlaka olmalıdır. Ukrayna mutfağına ve yemek kültürüne giriş için en doğru başlangıç Borş çorbasıdır.

2. Vareniki

Vareniki mayasız hamurdan yapılan bir çeşit mantı. Hilal ve bazen kare şeklinde hazırlanan Vareniki’nin epey fazla çeşidi vardır. İç malzemesinde patates, kıyma, ciğer, kabak, balık, yumurta v.b. her şey olabilir. Tatlı dolgulu olanlarında da özel olarak kiraz gibi ekşi ağırlıklı meyve parçaları ve çökelek peyniri kullanılır. Mantıgillerden olan bu yemeğin üstüne olmazsa olmaz tabii ki sour cream’dir.

3. Deruny

Hazırlanışı kolay tadı da çok lezzetli olduğu için Kiev’de çok popüler bir yemek olan patates, soğan ve un ile yapılan böreğe benzer Deruny sadece hafif kremsi bir sosla patatesli olarak yenilebileceği gibi, bazı restoran ve cafelerde kıyma, mantar gibi malzemelerle doldurulmuş olarak da sunulabiliyor. Ve bu lezzetli yiyecek kahvaltıda, öğle yemeğinde, akşam yemeğinde, kısacası günün herhangi bir anında hemen her yerde bulunabiliyor ve tüketiliyor.

4. Kotleta po-kyivsky

Halk arasında Katliyeta diye de anılan yemeğin içerisinde dereotu ve çeşitli baharatlar bulunur. Katliyeta çeşitli baharatlarla tatlandırılmış ve sarımsaklı tereyağı sosu ile birleşen, tavuk etinin kızartılması sonucu servise hazır hale gelen lezzetli bir yemektir.  Dışarıdan bakıldığında sıradan bir kızarmış tavuk eti görünüyor, fakat kesildiğinde içinden tereyağlı bir sos akıyor.

5. Syrniky

Peynirden yapılan tatlı bir kek çeşidi olan Syrniki, peynir, un, yumurta ve şekerle birleştirilerek kızartılır ve bir çeşit pankek haline gelir. Üzerine sürülen reçel ve krema gibi Syrniki’ye asıl aromasını veren tatlar olmadan lezzetin farkına varmak zor olabilir.  Bu arada  Syrniki’nin sadece tatlı olarak değil, bir kahvaltılık olarak da yendiğini unutmamak gerekir.

6. Uzvar

17. yüzyıla uzanan yolculuğu ile bu içecek Noel ve çeşitli Dini Bayramların da vazgeçilmez içecekleri arasında yer almaktadır. Bizim de çok uzak olmadığımız kurutulmuş meyvelerden hazırlanan bu kompostoya damak zevkine göre bal da eklenmektedir.

Kurutulmuş meyvelerin üzerine su ve şeker eklendikten sonra karıştırılarak ısıtılır. Kaynadıktan sonra soğuması için serin bir yerde bekletilir, sonra ise buz dolabında soğumaya bırakılarak dinlendirilir.