Ukrayna planları yapanlara 6 lezzetli tavsiye

0
2044

Ukrayna’ya gitmeyi planlıyorsanız ve sizi harekete geçirecek sebepler arıyorsanız bu yazımızda sizlere birbirinden farklı 6 lezzet öneriyoruz.

Ukrayna mutfağı dünyanın en zengin mutfakları arasında kabul edilir. Asıl Ukrayna mutfağı ya da bir başka deyişle Milli Ukrayna mutfağı 19.yy ile birlikte oluşmaya başlamış, 20.yy ile birlikte oluşumunu tamamlamıştır.

Et, mantar, sebze ve meyveler ülkenin mutfağının temelini oluşturmaktadır. Ana öğün olan akşam yemeğinde çorba olmazsa olmazlardandır. Ardından et, kümes hayvanı ya da balık ana yemeği oluşturmaktadır. Salatalar ise sofralarda her zaman bulunmaktadır. Ukraynalılar egzotik et ve baharat türlerini tercih etmekten kaçınmaktadır. Ukrayna’da kahvaltıda süt, siyah çay, kahve ve meyve suyu tüketilirken. Bunun yanı sıra havyar oldukça sık tercih edilir.

1.Borscht (Borş)

Ukrayna mutfağı denilince akla ilk gelmesi gereken lezzet tabii ki Borş Çorbası. Genel itibariyle borş çorbasının içinde et (dana ya da domuz), sebze (pancar kökü, lahana, havuç, patates, maydonoz, soğan ve domates) olur. Belirleyici kısmı ise fermante pancar kökü suyudur. Fakat borş yalnızca bu şekilde yenmez. Özel bir yeme adabı ve kültürü vardır. Birkaç kaşık smetna (Türk yoğurduna benzer ama daha hafif tatlı bir lezzeti vardır.) ve papmuşka (sarımsak soslu küçük ekmekler) bu sıcak çorbanın yanına mutlaka olmalıdır. Ukrayna mutfağına ve yemek kültürüne giriş için en doğru başlangıç Borş çorbasıdır.

2. Vareniki

Vareniki mayasız hamurdan yapılan bir çeşit mantı aslında. Hilal ve bazen kare şeklinde hazırlanır ve epey fazla çeşidi vardır. İç malzemesinde patates, kıyma, ciğer, kabak, balık, yumurta v.b. her şey olabilir. Tatlı dolgulu olanlarında da tipik olanlar kiraz v.b. ekşi ağırlıklı meyve parçaları ve çökelek peyniri kullanılır ve bu yemek gerçekten çok lezzetlidir. Mantıgillerden olan bu yemeğin üstüne olmazsa olmaz tabii ki sour cream’dir.

3. Deruny

Hazırlanışı kolay tadı da çok lezzetli olduğu için Kiev’de çok popüler bir yemek olan patates, soğan ve un ile yapılan böreğe benzer Deruny sadece hafif kremsi bir sosla patatesli olarak yenilebileceği gibi, bazı restoran ve cafelerde kıyma, mantar gibi malzemelerle doldurulmuş olarak da sunulabiliyor. Ve bu lezzetli yiyecek kahvaltıda da, öğle yemeğinde de, akşam yemeğinde de, kısacası günün herhangi bir anında hemen her yerde bulunabiliyor ve tüketiliyor.

4. Kotleta po-kyivsky

Halk arasında “Katliyeta” diye de anılan yemeğin içerisinde dereotu ve çeşitli baharatlar bulunur. “Katliyeta” çeşitli baharatlarla tatlandırılmış ve sarımsaklı tereyağı sosu ile birleşen, tavuk etinin kızartılması sonucu servise hazır hale gelen lezzetli bir yemektir.  Dışarıdan bakıldığında sıradan bir kızarmış tavuk eti görünüyor, fakat kesildiğinde içinden tereyağlı bir sos akıyor.

5. Syrniky

Peynirden yapılan tatlı bir kek çeşidi olan Syrniki, peynir, un, yumurta ve şekerle birleştirilerek kızartılır ve bir çeşit pankek haline gelir. Üzerine sürülen reçel ve krema gibi Syrniki’ye asıl aromasını veren tatlar olmadan lezzetin farkına varmak zor olabilir.  Bu arada  Syrniki’nin sadece tatlı olarak değil, bir kahvaltılık olarak da yendiğini unutmamak gerekir.

6. Uzvar

17. yüzyıla uzanan yolculuğu ile bu içecek Noel ve Büyük diğer Dini bayramların da vazgeçilmez içecekleri arasında yer almaktadır. Bizim de çok uzak olmadığımız kurutulmuş meyvelerden hazırlanan bu kompostoya damak zevkine göre bal da eklenmektedir.

Kurutulmuş meyzelerin üzerine su ve şeker eklendikten sonra karıştırılarak ısıtılır. kaynadıktan sonra soğuması için serin bir yerde bekletilir, sonra ise buz dolabında soğumaya bırakılarak dinlendirilir.

Comments are closed.