Türkiye ve Ukrayna İçişleri Bakanları Ankara’da bir araya geldi

0
1947

Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Ukrayna İçişleri Bakanı Arsen Avakov Ankara’da bir araya geldi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Kırım dahil Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü destekliyoruz.” açıklamalarında bulundu.

Ukrayna İçişleri Bakanı Arsen Avakov ile bir araya gelen Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Avakov’u Bakanlık girişinde karşıladı. Şeref defterinin imzalamasının ardından önce ikili, daha sonra da heyetler arası görüşmeye geçildi.

İçişleri Bakanı Soylu, törenin ardından yaptığı açıklamada, çok verimli ve samimi bir görüşmenin gerçekleştiğini belirtti.

Nisan ayında Kiev’e gittiklerini anımsatan Soylu, Kiev’de de yapılan görüşmeden sonra attıkları somut adımların, stratejik iş birliğinin ne kadar önemli olduğunu, ayrıca ikili hukukun çok hızlı bir şekilde devam ettiğini de bildirdi.

Ukrayna’nın reform yolculuğunu desteklediklerini ve bu durumun kendileri için çok önemli olduğunu aktaran Süleyman Soylu, şunları söyledi:

“Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü destekliyoruz. Buradaki heyetler arasında yaptığımız görüşmede de özellikle Kırım dahil Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğini sonuna kadar destekliyoruz. Aynı zamanda Kırım Tatarlarına vermiş olduğu destekten dolayı da Ukrayna’ya teşekkürlerimizi sunuyoruz. Kırım’da yaşayan Kırım Tatar soydaşlarımızın can güvenliklerinin teminine hak ve menfaatlerinin korunmasına da ayrıca özel bir önem atfettiğimizi de tekrar kendilerine beyan ettik.”

Ukrayna İçişleri Bakanı Arsen Avakov da verimli ve yapıcı görüşmeden dolayı Bakan Soylu’ya teşekkür etti.

Bakan Soylu’nun “Türkiye, Rusya tarafından Kırım’ın ilhakını tanımadı ve tanımayacaktır. Ukrayna’nın toprak bütünlüğü konusunda prensipli tutumunu korumaya devam edecektir.” sözünü hatırlatan Avakov, “Bu konuda Bakan Soylu’ya ayrıca teşekkür etmek isterim.” ifadelerini kullandı.