Ukrayna’nın sağlık alanındaki tercihi Türkiye oldu

0
1679

Uluslararası Sağlık Turizmi Doktorları Birliğinin verilerine göre, Ukrayna’da 2017 yılında sağlık turizmi konusunda en popüler ülke Türkiye oldu.

Uluslararası Sağlık Turizmi Doktorları Birliği Başkan Yardımcısı İnna Daşenko’nun verdiği bilgiler dahilinde, Ukrayna’daki kanser hastalarının yüzde 40’ının, nörolojik hastalıkları olanların yüzde 10’unun, ortopedik hastalıkları olanların yüzde 6’sının, hastalıklarına teşhis arayanların yüzde 8’inin, kemik iliği nakli yaptırması gerekenlerin yüzde 6’sının tedavi için yurt dışına gittikleri bildirildi.

Oftalmoloji (görme yolları hastalıkları), üroloji, solunum sistemi, kulak burun boğaz hastalıklarının tedavisi ve estetik cerrahi için de Ukraynalıların birçoğunun yurt dışını tercih ettikleri belirtildi.

Uluslararası Sağlık Turizmi Doktorları Birliği’nin verilerine göre, Ukrayna’da 2017 yılında sağlık turizmi konusunda en popüler ülke Türkiye oldu. Ukraynalı hastalar Türkiye’ye en çok kanser teşhisi ve tedavisi, ortopedi hastalıklarının tedavisi ve Da Vinci Robot yöntemiyle tedavi için gitti.

Ukrayna’da geçen sene sağlık turizmi için en fazla tercih edilen diğer ülkeler İsrail, Letonya, Litvanya, Yunanistan, Polonya, Hindistan, Belarus ve Tayland.