Ukrayna’da haftanın özeti: 8-14 Ocak 2018

0
2069

Ukrayna ile ilgili 8-14 Ocak 2018 tarihlerinde yaşanan önemli siyasi, ekonomik ve toplumsal gelişmeler.

Ukrayna Başbakanı Vladimir Groysman’dan filo tepkisi; Lviv’e Türk turistlerin ilgisi her geçen yıl artıyor; Türk Hava Yolları, yeni bir kampanya başlattı; Ukrayna Uluslararası Havayolları (UIA) filosunu büyütüyor; Ukrayna’nın sağlık alanındaki tercihi Türkiye oldu; Ukrayna Merkez Bankası (NBU) rezervleri, geçtiğimiz sene yüzde 21 oranında artış gösterdi; Ukrayna’nın 2017 enflasyon rakam açıklandı.

Ukrayna Başbakanı Vladimir Groysman’dan filo tepkisi

Ukrayna Başbakanı Vladimir Groysman, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Kırım’ın ilhakı ile yarımadada kalan Ukrayna askeri gemi ve uçaklarını iade etme önerisine tepki gösterdi.

Foto – TRT

Groysman, ülkenin doğusunda bulunan Donetsk bölgesine yaptığı ziyaret esnasında yaptığı açıklamada, Putin’in Ukrayna’ya Kırım’da kalan askeri filoyu verme teklifi ile ilgili olarak gazetecilere açıklama yaptı.

Groysman, “Benim karşı bir teklifim var. Filomuzla birlikte Kırım’ı da bize iade edin. Yakın zamanda kabul etmeye hazırız.” ifadelerini kullandı.

Lviv’e Türk turistlerin ilgisi her geçen yıl artıyor

Unian ajansının haberine göre, Ukrayna’nın Polonya sınırındaki Lviv kentinde 2017 yılı boyunca turistler 615 milyon euro’luk harcama yaptı.

Lviv’i geçen yıl 2,6 milyon turist ziyaret etti.

Lviv’e 2017’de en fazla turist gönderen ülkeler ise şöyle sıralanıyor:

Polonya: %22,1

Belarus: %7,9

Türkiye: %7,3

Almanya: %3,6

ABD: %2

Litvanya: %1,6

İngiltere: %1,5

Çek Cumhuriyeti: %1,2

Kanada: %0,7

Türk Hava Yolları, yeni bir kampanya başlattı

Türk Hava Yollarından yapılan açıklamaya göre, Ukrayna çıkışlı (Kyiv, Odesa, Kharkiv, Lviv, Kherson, Zaporizhzhia) İstanbul seferlerinde 8 Ocak Pazartesi günü itibariyle yeni bir kampanya başlatıldı.

Promosyonlu satış döneminin 08-31 Ocak 2018 tarihleri arasında, seyahat dönemin ise 15 Ocak – 10 Haziran 2018 tarihleri arasında olduğu Wingo kampanyasının, her şey dahil ücretleri şöyle:

Ukrayna

TK           KBP        IST          $159     IST          KBP

TK           ODS       IST          $159     IST          ODS

TK           LWO      IST          $129     IST          LWO

TK           KHE        IST          $139     IST          KHE

TK           OZH       IST          $119     IST          OZH

TK           HRK       IST          $119     IST          HRK

 

Ukrayna Uluslararası Havayolları (UIA) filosunu büyütüyor

Kurumun Facebook hesabından yapılan açıklamada, ‘UİA filosunu, Ukrayna için tamamen yeni bir uçak tipi ile dolduracak – Boeing 777-200ER.’ denildi. Açıklamada, dört adet yeni Boeing 777-200ER uçaktan ilkinin düzenli seferlere, mart ayında başlamasının planlanlandığı, uçak seferlerinin Tel Aviv, Bangkok, New York’a yapılacağı kaydedildi. 1992’de kurulan UIA, Ukrayna’yı bugün  ’ki 38 ülke ile bağlıyor.

Filosunda 43 uçak bulunan şirket, haftalık 1100 uluslararası ve iç hat uçuşu gerçekleştiriyor.

Ukrayna’nın sağlık alanındaki tercihi Türkiye oldu

Uluslararası Sağlık Turizmi Doktorları Birliği Başkan Yardımcısı İnna Daşenko’nun verdiği bilgiler dahilinde, Ukrayna’daki kanser hastalarının yüzde 40’ının, nörolojik hastalıkları olanların yüzde 10’unun, ortopedik hastalıkları olanların yüzde 6’sının, hastalıklarına teşhis arayanların yüzde 8’inin, kemik iliği nakli yaptırması gerekenlerin yüzde 6’sının tedavi için yurt dışına gittikleri bildirildi.

Oftalmoloji (görme yolları hastalıkları), üroloji, solunum sistemi, kulak burun boğaz hastalıklarının tedavisi ve estetik cerrahi için de Ukraynalıların birçoğunun yurt dışını tercih ettikleri belirtildi.

Uluslararası Sağlık Turizmi Doktorları Birliği’nin verilerine göre, Ukrayna’da 2017 yılında sağlık turizmi konusunda en popüler ülke Türkiye oldu. Ukraynalı hastalar Türkiye’ye en çok kanser teşhisi ve tedavisi, ortopedi hastalıklarının tedavisi ve Da Vinci Robot yöntemiyle tedavi için gitti.

Ukrayna Merkez Bankası (NBU) rezervleri, geçtiğimiz sene yüzde 21 oranında artış gösterdi

Ukrayna Merkez Bankası (NBU) tarafından yapılan açıklamaya göre, NBU rezervleri 2017’de yüzde 21 artarak 18 milyar 800 milyon dolara ulaştı. Öte yandan rezervlerde aralık ayında yüzde 0,5’lik azalma kaydedildi.

NBU rezervlerinin Ukrayna’nın üç aylık ithalatını karşılayabileceği, öte yandan ülkenin borçlardan doğan yükümlülüklerini karşılaması için yeterli olduğu bildirildi.

Ukrayna Merkez Bankası rezervleri 2016 sonunda yüzde 17 artarak 15,5 milyar dolara yükselmişti.

Ukrayna’nın 2017 enflasyon rakamı açıklandı

Devlet İstatistik Kurumu 2017’de Tüketici Fiyatları Endeksi’nde (TÜFE) enflasyon rakamını açıkladı. Buna göre 2017 yılında Ukrayna’da 2017 yılında TÜFE’de yüzde 13,7’lik artış kaydedildi.  Merkez Bankası’ndan konu ile ilgili olarak yapılan açıklamada ise; enflasyonun beklenenden yüksek çıkmasında, geçtiğimiz yılın 1. çeyreğinde kaydedilen olumsuz hava koşulları, hayvancılık sektöründe gözlenen istikrarsızlık, et ve süt ürünlerine dünya pazarlarından olan talep artış, ulaştırma giderlerindeki artış ve işçi maliyetleri gösterildi.