Ukrayna’ya seyahat edeceklere sigorta zorunluluğu

0
2226

Ukrayna Hükümeti, Covid-19 kapsamında yabancı ülke vatandaşlarının ülkeye giriş ve çıkışlarına ilişkin getirdiği kısıtlamaları kaldırmasının ardından yeni kurallar belirledi.

Ukrayna Hükümeti, Covid-19’dan dolayı yabancı ülke vatandaşlarının Ukrayna’ya giriş/çıkışlarına ilişkin getirilen kısıtlamaları 12 Haziran 2020 tarihli kararla kaldırdı. Kısıtlamaların kaldırılmasıyla birlikte vize işlemlerinin başlangıç tarihi ve yeni kurallar belirlendi.

Ukrayna’ya giriş yapmayı planlayan yabancı ülke vatandaşları ve vatansız kişiler için Ukrayna İstanbul Başkonsolosluğu şu bilgileri paylaştı.

24 Haziran 2020’den itibaren, Ukrayna İstanbul Başkonsolosluğu yabancı vatandaşlardan vize başvuru kabul etmeye devam edecektir.

Dünyadaki koronavirüs enfeksiyonunun yayılması ile bağlantılı olarak, Ukrayna’ya girmeyi planlayan yabancılar ve vatansız kişiler için COVID-19 tedavisini kapsayan sigorta (sertifika) olması zorunluluğu vardır.

Aynı zamanda Ukrayna’ya COVID-19’un önemli bir yayılımı ile bağılı “Kırmızı Bölge” ülkelerinden gelecek kişileri ve Ukrayna’ya girmeden önce 14 gün boyunca bu ülkeleri ziyaret etmiş yabancı ülkelerin vatandaşları kendi kendine izolasyon “Дій вдома” adlı cep telefonu programı kullanarak veya zorunlu gözlem geçirmek zorunda kalacaktır.

Ülke listesi aşağıda yayınlanmıştır:

https://bit.ly/2N7rqmr