Bursa’da Doğuş Bayramı (Noel) ayini gerçekleştirildi

0
2308

Bursa Ukraynalılar Derneği tarafında Doğuş Bayramı kutlanarak, Doğuş Bayramı ayini gerçekleştirildi.

6 Ocak Cumartesi günü, Bursa Ukraynalılar Derneği Doğuş Bayramını kutlayarak, Doğuş Bayramı ayinini gerçekleştirdi. Derneğin aktif üyeleri kiliseyi yılbaşı ağacı ile süslediler ve misafirlere Koliadka denilen Doğuş bayramı şarkıları söylediler.

Heybeliada Aya Triada Manastırı Pederi Harlampiy, bundan itibaren Bursa’da Doğuş Bayramının her sene kutlanacağını söyledi. Peder, “Bu sene Bursa’da son 95 yılda ilk defa Paskalya ayini gerçekleştirildi. Prussa Meteopoliti Elpidofor’un hayır duasıyla ve Ukraynalılar topluluğunun yardımıyla İsa Mesih’in doğuşunu da güzel bir şekilde kutlayabildik.” diye belirtti.

Bursa Ukraynalılar Derneği üyeleri ve bayram kutlamasına katılan misafirler, Ukrayna mutfağına ait; kutia (Doğuş Bayramına özgü aşure), varenıkı, holubtsi, sandviç gibi çeşitli yemekler yaptılar. Dernek üyesi Viktoriia Borodavchenko, “Bizim için halkımızın dini ve kültürel geleneklerini yaşatmak çok önemlidir. Bu nedenle biz de sık sık toplanıyor, Ukrayna yemeklerini yapıyor, kilise koruna katılıyor ve büyük sevinçle milli bayramlarımız için kutlamalar düzenliyoruz.” dedi