Ukraynalılar Cumhurbaşkanlığı seçimleri için Türkiye’de oylarını kullanıyor

0
1773

Türkiye’de yaşayan Ukrayna vatandaşları, bugün yapılan Ukrayna Cumhurbaşkanlığı seçimleri için sandık başına gidiyor.

Ukrayna’daki yaklaşık 30 milyon seçmen yeni devlet başkanını belirlemek için sandık başına giderken, Türkiye’de yaşayan Ukrayna vatandaşları da farklı şehirlerde kurulan seçim noktalarında oylarını kullanmaya devam ediyor.

Ankara, İstanbul ve Antalya’da kurulan oy merkezlerine aileleri ile birlikte gelmeyi tercih eden Ukrayna vatandaşları, oylarını rahatça kullanabiliyorlar. İlk kez oy kullanacak seçmenlerin de aralarında bulunduğu seçimlerde 18- 85 yaş aralığında Ukrayna vatandaşları oylarını kullanıyor.

Seçimlerde görevli olarak bulunan Ankara Ukrayna Derneği Başkanı Yuliya Biletska, Türkiye’de devam eden Ukrayna Cumhurbaşkanlığı seçimleri hakkında; “Bugün Ukrayna’da Cumhurbaşkanlığı seçimleri yapılıyor. Türkiye’de bulunan Ukrayna vatandaşları için de Ankara, İstanbul ve Antalya olmak üzere üç farklı şehirde seçim merkezleri belirlendi. Ankara seçmen listesinde 194 kişi kayıtlı olarak oylarını kullanabilecekler. Şimdilik yaklaşık 70 kişi oylarını kullandı.” açıklamalarında bulundu.

Seçimlerin olağan bir atmosferde devam ettiğini ve diğer şehirlerde birçok Ukrayna Vatandaşının seçimlere katılım gösterdiğini sözlerine ekleyen Biletska, seçimlerin 20.00’e kadar süreceğini bildirdi.