MEP Harms, Rusya 2018 Dünya Kupası’nı boykota çağırıyor

0
1600

Alman Milletvekili Ofisi, Avrupa Parlamentosu Meclisi ve Avrupa Parlamentosu’ndaki Yeşiller Grubunun bir üyesi olan Alman Milletvekili Rebecca Harms, Avrupa hükümetlerinin Rusya’daki 2018 FIFA Dünya Kupası’nı boykot etme çağrısında bulundu.

Yaptığı açıklamada,”Cumhurbaşkanı Putin, Dünya Kupası için iyi bir ev sahibi değilken, Suriye ve Ukrayna’daki savaş devam ederken, AB ‘de aşırı sağcı ve demokrasi karşıtı partileri desteklediği sürece dostça bir ev sahibi değil.” şeklinde konuştu
Harms, Vladimir Putin’in Ukrayna’daki işgal ve savaştan sorumlu olduğunu ve Rus ordusunun Suriye’deki korkunç savaş suçlarından sorumlu iken, vahşi diktatör Esad’ı desteklediğini hatırlattı.
Politikacı, “Demokratik hükümetler Putin’in dünya çapındaki büyük ve güçlü insan olarak kendini sahnelemesine katkıda bulunmamalıdır.” Dedi. Ayrıca Soçi’deki Kış Olimpiyatları’ndan üç gün sonra, Rus ordusunun Kırım’ı işgal ettiğini unutmamak için herkesi çağırdı.
Harms, “Bu durum, dört yıl önce Olimpiyatlar hakkında uluslararasındaki karşılıklı anlayış hakkında ne kadar ciddi olduğunu gösteriyor.” Dedi. Temyiz başvurusu, Avrupa Parlamentosu’nun 16 üyesi ve beş farklı siyasi grubun 60 üyesi tarafından desteklendi.