Ukrayna’nın seçim sistemine müdahele girişimi

0
1444

Ukrayna İçişleri Bakanı Arsen Avakov, Pazartesi günü düzenlediği basın toplantısında, seçim sistemine Kiev’den ve Rusya’dan siber saldırılarla müdahale edilmek istenildiğini ve bu konuda iki gündür mücadele içerisinde olduklarını söyledi.

Ukrayna İçişleri Bakanı, toplantıda ülkenin seçim sistemini hedef alan siber tehditlerle ilgili yorum yaparken, “Son iki gündür bu durumu çok aktif bir şekilde gözlemliyoruz. Kiev ve Rusya Federasyonu’ndaki bazı internet adreslerinden merkezi seçim sistemimize erişim sağlama girişimlerinin yaşandığını görüyoruz; ancak uzmanlarımız sistemimizi çok iyi koruyor, müdahale girişimlerini takip ediyor ve engelliyorlar.” açıklamasında bulundu.

Avakov’a göre, seçim sisteminin itibarının bozulacağına inanmak için hiçbir sebep yok. Seçim sisteminden gelen bilgiler, sistemdeki her şeyin “uygun” çalıştığını gösteriyor. Ayrıca, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde güvenlik seviyesi, daha önce eşi benzeri görülmemiş bir seviyeye çıkartıldı.

Avakov, “İçişleri Bakanlığı’nın 135.000 yakın çalışanı seçim sürecinde mükemmel çalıştı ve böylece gerçekten eşi benzeri görülmemiş bir güvenlik seviyesine ve hakların doğru sağlanması sahip olduk. Seçimlerde hiçbir sistemik ihlal görmedik.”  dedi.

Bakan, ayrıca OPORA sivil ağına işbirliği ve yardımları için teşekkür etti.

Ukrayna seçim sonuçları

Ukrayna’da Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turu 31 Mart’ta yapıldı. 30.25% oy ile ünlü komedyen Volodimir Zelenski birinci, 15.95% oy ile görevdeki devlet başkanı Petro Poroşenko ikinci ve 13.39% oy ile Yuliya Timoşenko üçüncü en yüksek oyu alan aday oldu ve böylece sadece Zelenski ile Poroşenko seçimlerin ikinci turuna katılmaya hak kazandı.