Ukraynalı yönetmen Oleg Sentsov’a destek

0
1977

Rus mahkemesi tarafından yasadışı bir şekilde mahkûm edildikten sonra açlık grevine başlayan Ukraynalı yönetmen Oleg Sentsov için destek etkinliği düzenlenecek.

Facebook sayfası üzerinden duyurulan bir etkinlikle, 20 yıl hapis cezasına çarptırılan ve açlık grevinin 49.gününde olan Ukraynalı yönetmen Oleg Sentsov’a için, 2 Temmuz tarihinde Kiev “Olimpiyskiy” stadyumunda “Oleg, Ukrayna Seninle!” sloganı adı altında destek eylemi yapılacak.

Ukraynalı yönetmen Oleg Sentsov, 2014 yılının Mayıs ayında Kırım’da Rusya gizli servisleri tarafından gözaltına alınmış ve işgal edilen yarımadadan Rusya’ya götürülmüştü. Rusya yönetimi, Sentsov’u Rusya’ya yasak olan Sağ Sektör (Pravıy Sektor) örgütünün hücresini kurmak, Kırım Rus Toplumu Teşkilatı ve Birleşik Rusya (Yedinaya Rossiya) Partisi’nin Simferopol’deki ofislerini kundaklama ve Simferopol’deki Lenin Anıtı’nı tahrip etme hazırlıkları yapmakla suçlanmıştı.

2015 yılının Ağustos ayında Rusya’nın Rostov-Na-Don Şehri’nde bulunan Kuzey-Kafkasya Askeri Mahkemesi, Rusya’da “terör eylemi düzenlemekle” suçlanan Ukraynalı yönetmen Oleg Sentsov hakkında karar çıkarılmış ve Oleg Sentsov’a toplam olarak 20 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Oleg Sentsov 14 Mayıs tarihinde süresiz açlık grevine başladı. Sentsov, tek talebinin Rusya ve Kırım’da tutulan tüm Ukraynalı siyasi tutsakların serbest bırakılması olduğunu ifade etmişti.

Geçtiğimiz günlerde Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rusya’dan Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsmanı) Lyudmila Denisova’nın Kremlin’in esir tuttuğu Ukraynalı siyasi tutsaklarla görüşmesinin sağlanmasını talep etmişti.