Washington’dan önemli açıklama: Ukrayna, Avrupa’nın geleceği için mücadele ediyor

0
1329

ABD’nin Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Devlet Sekreter Yardımcısı Wess Mitchell, Ukrayna’nın, Avrupa bütünlüğünün geleceği için önem taşıyan bir ülke olduğunu belirtti.

Rus saldırganlığı ile mücadele eden Ukrayna, Avrupa bütünlüğünün geleceği için jeopolitik bir mücadelenin merkezinde yer alıyor ve bu konuda Amerika Birleşik Devletleri, kendi özgür geleceğini inşa etmek isteyen Ukrayna ulusuna destek vermeye devam edecek.

Washington’dan yapılan bu açıklama, ABD’nin Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Devlet Sekreteri Yardımcısı Wess Mitchell ait.

Mitchell Ukrayna’da 1932-1933 yıllarında gerçekleştirilen Holodomor Soykırımı’nın 85. Yılını Anma Forumu’nda yaptığı konuşmada, “Ukrayna, Avrupa’nın geleceği için jeopolitik bir mücadelenin merkezinde yer alıyor.” dedi.

Açıklamalarına devam eden Mitchell, ” Politikamızın Kuzey Yıldızına, Ukrayna ulus devletine, egemenliğine, kendi kaderini tayin etmesine ve uluslararası kabul görmüş sınırlar içinde toprak bütünlüğüne desteklerimiz devam edecektir.” dedi.

Ukrayna’da 1932-1933 yılları arasında gerçekleşen Holodomor Soykırımı’nın 85. Yıl dönümünü anmak için oluşturulan forum, Miras Vakfı’nın Washington’daki binasında yapıldı.