Kurt Volker: Ukrayna için uzun vadeli strateji planlarımız var

0
1418

23 Aralık günü ABD Dışişleri Bakanlığı Ukrayna Özel Temsilcisi Kurt Volker TSN televizyonunun haber servisiyle yaptığı özel bir röportajda, Rus saldırganlığını değerlendirdi ve Ukrayna’ya olan desteğin devam edeceğini söyledi.

TSN televizyonunun haber servisiyle yaptığı özel bir röportajda konuşan Volker, “Ukrayna’nın direncini ve toplumunu güçlendirmeye yardım etmeye çalışan uzun vadeli bir stratejimiz var. Bunun için Ukrayna’ya, ekonomik reformlara destek, bilgi paylaşımı ve siber güvenlik konusunda destek, savunma desteği, yabancı askeri finansman veya yabancı askeri satışlar gibi konularda destek sağlıyoruz. Bunların hepsi, zaman içinde Ukrayna’nın güçlenmesine yardımcı olmak için devam edecek olan şeyler.” dedi.

Rus saldırganlığı

Problemin ana kaynağını ve çözümünü anlatmak isteyen Volker, “ABD’nin yapabileceği en önemli şey, son günlerde karşı karşıya kaldığımız yeni Rus saldırganlığına karşı birleşik transatlantik olarak tepkimizi ortaya koyma konusunda emin olmaktır. Rusya’nın bu konuyu bir tür Rusya-ABD çatışması olmadığı şeklinde tanımlayabilmesi faydalı değildir. Çünkü konu, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı saldırısıdır ve bu da tüm Avrupa’nın çıkarlarını etkileyen bir şeydir.” ifadelerini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Ukrayna Özel Temsilcisi, 17 Aralık Pazartesi günü Brüksel’de olduğunu ve orada NATO ve Avrupa Birliği yetkilileriyle toplantılar yaptığını hatırlattı. Konuşmasına devam eden Volker şu açıklamalarda bulundu; “NATO’yla ve Avrupa Birliği’yle görüşme yapmak ve birleşik bir cevap ortaya koyabilmemiz amacıyla Avrupa’nın da düşünebileceği seçenekler hakkında konuşmak için Pazartesi günü Brüksel’deydim. Görüşmelerimi gemi ziyareti gibi düşünebiliriz ve İngilizlerin de biri daha yeni gerçekleşmiş biri de Ocak ayı için planlanmış gemi ziyaretlerinin olduğunu biliyorum. Sözü edilen bu ziyaretler veya gözetimler hakkında belki düşünebilirsiniz. Bu açından ziyaretlerin konusunda ek yaptırımlar ve bazı şeyler gibi tabii ki, ortaya koyabileceğimiz olumlu diğer şeyler de var ve bunlar, şuan hakkında konuşuyor olduğumuz şeylerdir.” dedi.

Sözlerinin özeti olarak Volker, “Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği, Rus saldırganlığının son eylemine karşı birleşik transatlantik olarak cevap vermelidir.” dedi ve konuşmasını noktaladı.

Rusya geçtiğimiz ay Kırım yakınlarındaki Kerç boğazında Ukrayna Donanmasına ait 3 gemiyi ve mürettebatını esir aldı. 23 Aralık günü ise, Kırım’daki hava kuvvetlerini artırmak için bir düzineden fazla SU-27 ve SU-30 savaş uçağını Sivastopol yakınlarındaki Belbek hava üssüne nakletti.