Ukrayna’da Türkiye’deki öğretmenler için eğitim semineri

0
2047

İvano-Frankivsk şehrinde Ankara’daki Ukrayna Cumartesi Okulu öğretmenleri için eğitim etkinlikleri düzenlendi.

Ukrayna’nın İvano-Frankivsk şehrinde bulunan Karpaty Vasil Stefanik Ulusal Üniversitesi’nde 1-8 Ağustos tarihileri arasında Türkiye’nin başkenti Ankara’daki Ukrayna Cumartesi Okulu öğretmenleri ve katılımcıları için eğitim semineri düzenleniyor.

Karpaty Vasil Stefanik Ulusal Üniversitesi’nden yapılan açıklamaya göre, seminer Ukrayna’nın Türkiye Büyükelçisi Andriy Sibiga’nin inisiyatifi üzerine organize edildi.

Eğitim etkinliğinin esas amacının, Türkiye’de Ukrayna eğitiminin gelişmesine yardımcı olmak, Ukrayna kültür ve gelenekleriyle tanışmak ve diaspora temsilcilerine Ukraince öğretmek olduğu belirtildi.

Karpatya Vasil Stefanik Ulusal Üniversitesi rektörü İgor Tsependa, eğitim seminerinin açılış töreninde yaptığı konuşmada, Ukrayna ve Türkiye arasında eğitim işbirliğinin gelişmesinin ve yurtdışında Ukraincenin yayılmasının önemini vurguladı.

Ankara’da Cumartesi Okulu yöneticisi Maryana Tabak, üniversite yönetimine teşekkür ederek Ukraynalı meslektaşlarıyla verimli işbirliğinin devam edeceği ümidini dile getirdi.

Eğitim semineri çerçevesinde Türkiye’den gelen öğretmenler için vıtınanka (kağıttan şekil kesme sanatı) ve Ukrain tılsımlarının hazırlanması, milli mutfak yemekleri, Ukrain dili ve edebiyatı dersleri ve birçok başka etkinlik düzenlenecek.