Ailecek Ukrayna tatili: mısır tarlasından labirent ve interaktif bilim müzesi

0
4208

Zengin tarihe sahip Ukrayna’nın, farklı şehirlerden direkt, hesaplı ve vizesiz uçuşlarla kısa sürede Türkiye’den gelen turistlerin popüler tatil destinasyonlarından biri haline geldiğini söyleyebiliriz. Ukrayna’yı ilk önce macera arayan ve vaktini daha çok kulüplerde geçiren gençlerin keşfetmelerine rağmen, Kiev ya da Lviv sokaklarında artık Türk aileleri görmek mümkün.

Ancak tarihi yerleri gezmek çocuklar için biraz sıkıcı olabilir. Sonuçta ebeveynler çocukların eğlencesini de düşünmek zorundalar. Peki Kiev’deki hangi yerler hem büyükler hem de farklı yaş grubundan çocuklar için eğlenceli ve unutulmaz olabilir?

 

1. Mısır tarlasında labirent ‘Kukulabiya’

45 000 m²lik mısır tarlasının yer yer kesilmesiyle oluşturulan 2 km uzunluğundaki labirent hem çocukların hem de büyüklerin ilgisi çekiyor. Ukrayna haritası şeklinde tasarlanan labirent Ukrayna’nın en büyük yapay labirentidir ve Ukrayna’nın rekor kitabında da yer almaktadır. Labirentin ortasındaki mardiven muhtiş öz çekim resimleri yapma fırsatı veriyor. Labirentin içinde çeşitli oyunlar oynamak da mümkündür. Bunun dışında park çocuklar ve gençler için 30’dan fazla aktivite sunuyor. Doğa, tarım ve evcil hayvanlar için bir çok ilginç bilgeleri öğrenmeleri için fırsat veriyor.

Labirenti bu adresten bulabilirsiniz:

Kiev (Kyıv) Velıka Kiltseva sk. 110-A (Stolıçnıy pazarı)

Harita

Parkın web-sitesi

 

2. Bilim-eğlence merkezi Ekspırementanium

Hem tatil yapmak istiyorsanız hem de çocuklara oyunlarla bilime tanıtmak istiyorsanız o zaman Ekspırementanium’u mutlaka ziyaret etmelisiniz.

https://youtu.be/PSOGxK_8orA

Bizim zamanımızda bilimi bu şeklinde anlatsaydılar fizik ve kimya her öğrencinin en sevdiği ders olurdu. Ancak sadece çocuklar değil eminiz ki büyüklerin de çok hoşuna gidecek çünkü bilim ilginç deneylerle herkese hitap ediyor. Bu bir müze değil, gerçek ve eğlenceli bir laboratuar! Burada herkes deney yapabilir ve bilimsel yasaları yaşayarak öğrenebilir.

Bilim-eğlence merkezi Ekspırementanium’da 1400 metre karelik alanında vitrin arkasında saklanmayan 250’den fazla deney sergilenmektedir. Bu merkezde gelen herkes kendini bilim insanı yerinde hissedebilir ve gerçek bilime ‘dokunabilir’. Burada tek çivi kulanmaden köprü inşaa edilir, şiddetli hortumların çıkışı izlenir, sonzuzluğa bakılır, şimşek yaratılır, mıknatıs uçurulur ve birçok farklı keşif yapılır.

Bilim-eğlence merkezi fizik, mekanik, kimya, optik, elektrik, manyetizma ve akustik gibi birçok farklı alanları kapsıyor. Ayrıca merkezde optik ilüzyon, lazer ve ayna labirenti, bilmece ve oyunlar da mevcut.

Ekspırementanium çocuğunuzun bilime ilgi duyma sebebi olabilir.

Ekspırementanium bilim-eğlence merkezinin adresi:

Kiev, prospect Stepana Bandery 6 (Harita)

Minibüs 192, 101 (Troyesçına’dan), 150, 155, 550 (metro ‘Dorogozhıçı’).

Bilim-eğlenci merkezin web-sitesi.