Groysman: Avrupa entegrasyonu Ukrayna için kilit önceliktir

0
1407

Ukrayna Başbakanı Volodımır Groysman, AB’nin Avrupa Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakereleri Komisyon Üyesi Johannes Hahn ile yaptığı görüşmede Avrupa entegrasyonunun Ukrayna için kilit öncelik olduğunu söyledi.

Bahsi geçen toplantıda, “Avrupa entegrasyonu, reformların devam etmesi ve ülkenin yargı sistemindeki değişikliklerin desteklenmesi ile birlikte, Ukrayna için kilit bir öncelik olmaya devam ediyor.” açıklamasında bulunan Groysman ayrıca, “Avrupa Bütünleşmesi ve Ortaklık Anlaşmasının yoğun bir şekilde uygulanması, siyasi ve ekonomik bileşen açısından bizim için bir numaralı önceliktir.” İfadelerini kullandı.

Ukrayna başbakanı, AB komisyon üyesini Ukrayna’daki mevcut ekonomik durum hakkında ve devlette daha fazla ekonomik büyüme sağlamak için Bakanlar Kurulu’nun gelecekteki adımları hakkında bilgilendirdi.

Groysman, “2019 yılının iyi bir yargı sistemi oluşturma yılı olması gerektiğine inanıyoruz, bu bizim için en önemli konu olacak… ” açıklamasında bulundu.

Dönüşümün iyi sonuçları

Groysman’ın ardından konuşan AB Komisyon Üyesi Johannes Hahn, reformların önemini vurguladı ve “Dönüşümün iyi sonuçlarını görüyoruz” diyerek ulaşılan sonuçlar hakkında yorumda bulundu.

Görüşmeler sırasında taraflar ayrıca, Rus saldırganlığına karşı koyma, yaptırım politikasının sürdürülmesi ve Kuzey Akımı 2 gibi Rus projelerinin makul şekilde değerlendirmesi konularını da ele aldılar.

Volodımır Groysman ve Johannes Hahn toplantısı, Avrupa yetkilisinin Kiev’e resmi ziyareti kapsamında gerçekleşti.