Türkiye ve Ukrayna Üniversitelerinden iş birliği kararı

0
1681

“Türkiye – Ukrayna Diplomatik İlişkilerinde 25. Yıl Sempozyumu” kapsamında bir araya gelen Karabük Üniversitesi rektörü ve Vasyl Stefanyk Precarpathian Ulusal Üniversitesi rektörü her konuda iş birliğine hazır olduklarını belirttiler.

Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, “Türkiye – Ukrayna Diplomatik İlişkilerinde 25. Yıl Sempozyumu” için Karabük Üniversitesine gelen Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha ile Vasyl Stefanyk Precarpathian Ulusal Üniversitesi Rektörü Prof. Igor Tsependa’yı makamında ağırladı.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği ve Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM)’nin desteğiyle Karabük Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Türkiye – Ukrayna Diplomatik İlişkilerinde 25. Yıl Sempozyumu” öncesi bir araya gelen Rektör Polat, Büyükelçi Sybiha ve Vasyl Stefanyk Precarpathian Ulusal Üniversitesi Rektörü Tsependa ikili iş birlikleri üzerine konuştu.

“Öncelikli hedefimiz marka değeri yüksek kongreler yapmak”

Rektör Polat, konuklara Karabük Üniversitesinin fiziki alt yapısı, akademik birimleri, araştırma ve geliştirme faaliyetleri, öğrenci sayıları ve özellikle uluslararasılaşma konusunda atılan adımlarla ilgili bilgiler aktardı.

Rektör Prof. Dr. Refik Polat, mevkidaşı Rektör Prof. Igor Tsependa’ya iki üniversite arasında karşılıklı ilişkileri güçlendirerek ortak bilimsel faaliyetler yapmak istediklerini de aktardı. Aynı zamanda Vasyl Stefanyk Precarpathian Ulusal Üniversitesi ile de ortak alanlarla ilgili marka değeri büyük kongreler düzenlemeye hazır olduklarını söyledi.

Rektör Prof. Dr. Refik Polat ayrıca, 55 bin öğrenciye sahip Karabük Üniversitesi’nde 4 bine yakın da uluslararası öğrenci olduğu bilgisini paylaştı. Belirlenen strateji doğrultusunda lisansüstü öğrenci sayısının da artış gösterdiğini aktaran Polat, iki üniversite arasında geliştirilecek iş birliği ile öğretim elemanı ve öğrenci değişimi gerçekleştirebileceklerini belirtti.

“Her konuda iş birliğine hazırız”

Konuk Rektör Prof. Igor Tsependa da Vasyl Stefanyk Precarpathian Ulusal Üniversitesi ile ilgili bilgiler paylaştı. Ukrayna’da 300 üniversite bulunduğunu kaydeden Prof. Tsependa, kendi üniversitelerinin ilk 15 içerisinde yer aldığını aktardı. Karabük Üniversitesi ile her konuda iş birliği yapmaya hazır olduklarını ifade eden konuk Rektör Tsependa, özellikle Erasmus+ alanında dikkat çeken bir başarı yakaladıklarını belirterek hem öğrenci – öğretim elemanı değişim alanında hem de ortak akademik çalışmalar alanında karşılıklı katkı sağlanabileceğini paylaştı.

Karabük Üniversitesi’nden çok etkilendiğini de ifade eden Prof. Tsependa “Bizim ülkemizin başkentinde bile bu kadar kalabalık üniversite yok, en fazla öğrenci olan üniversitenin nüfusu 32 bin. Çalışmalarınız ve hedefleriniz çok ilgi çekici. En kısa zamanda sizleri ülkemizde ve Üniversitemizde ağırlamaktan büyük memnuniyet duyarız. Bizim üniversitemizi de beğeneceğinizi umuyorum.” diye konuştu.